October 5, 2022


Here is the India schedule for the Tokyo Olympics 2020 to know the whole lot associated to occasions of Indian athletes

Tokyo Olympics 2020 is simply two days away. After a lot of discuss round its cancellation until not too long ago, the Olympics are lastly occurring.

A lot of the Indian athletes have reached the Olympics village and have already began coaching for the Video games.

The Olympics will start on 23 July and can go on until 8 August. The Video games, which has been delayed because of the coronavirus pandemic by a yr, will see a file 120 Indian athletes collaborating in it.

Try the Indian contingent’s schedule at Tokyo 2020 right here:

Badminton

24 July (12.20 pm) – Males’s Doubles Group Play Stage – Group A – Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Yang Lee/Chi-Lin Wang

24 July (1.00 pm) – Males’s Singles Group Play Stage – Group D – B Sai Praneeth vs Misha Zilberman

25 July (10.40 am) – Girls’s Singles Group Play Stage – Group J – PV Sindhu vs Ksenia Polikarpova

26 to 29 July – All Group stage matches involving PV Sindhu, B Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty

30 July – Males’s Singles Spherical of 16, Girls’s Singles Spherical of 16

31 July – Males’s Doubles Semi-finals, Girls’s singles Quarter-finals

1 August – Males’s Singles quarter-finals, Males’s Doubles Bronze Medal Match

2 August – Males’s singles Semi-final, Girls’s Singles Closing, Males’s Doubles Gold Medal Matches, Males’s Singles Finals

Athletics

30 July

5.30 am – Males’s 3000m Steeplechase Heats (Avinash Sable)

7.25 am – Males’s 400m Hurdles Spherical 1 Heats (MP Jabir)

8.10 am – Girls’s 100m Spherical 1 Heats (Dutee Chand)

4.30 pm – Combined 4x400m Relay Spherical 1 Heats (Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan)

31 July

6.00 am – Girls’s Discus Throw Qualification (Seema Punia, Kamalpreet Kaur)

3.40 pm – Males’s Lengthy Leap Qualification (M Sreeshankar)

3.45 pm – Girls’s 100m Semi-Closing (Dutee Chand – In occasion of qualification)

6.05 pm – Combined 4x400m Relay Closing (Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan – In occasion of qualification)

1 August

5.35 pm – Males’s 400m Hurdles Semi-Closing (MP Jabir – In occasion of qualification)

2 August

6.50 am – Males’s Lengthy Leap Closing (M Sreeshankar – in occasion of qualification)

7.00 am – Girls’s 200m Spherical 1 Heats (Dutee Chand)

3.55 pm – Girls’s 200m Semi-Closing (Dutee Chand – In occasion of qualification)

4.30 pm – Girls’s Discus Throw Closing (Seema Punia, Kamalpreet Kaur – in occasion of qualification)

5.45 pm – Males’s 3000m Steeplechase Closing (Avinash Sable – in occasion of qualification)

3 August

5.50 am – Girls’s Javelin Throw Qualification (Annu Rani)

8.50 am – Males’s 400m Hurdles Closing (MP Jabir – in occasion of qualification)

3.45 pm – Males’s Shot Put Qualification (Tajinder Singh Toor)

6.20 pm – Girls’s 200m Closing (Dutee Chand – in occasion of qualification)

4 August

5.35 am – Males’s Javelin Throw Qualification (Neeraj Chopra, Shivpal Singh)

5 August

7.35 am – Males’s Shot Put Closing (Tajinder Singh Toor – In occasion of qualification)

1.00 pm – Males’s 20km Race Stroll Closing (KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul Rohilla)

6 August

2.00 am – Males’s 50km Race Stroll Closing (Gurpreet Singh)

1.00 pm – Girls’s 20km Race Stroll Closing (Bhawna Jat, Priyanka Goswami)

4.55 pm – Males’s 4x400m Relay Spherical 1 Heats (Amoj Jacob, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya)

5.20 pm – Girls’s Javelin Throw Closing (Annu Rani – in occasion of qualification)

7 August

4.30 pm – Males’s Javelin Throw Closing (Neeraj Chopra, Shivpal Singh – in occasion of qualification)

6.20 pm – Males’s 4×400m Relay Closing (Amoj Jacob, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya – in occasion of qualification)

 

Archery

23 July : Qualification rounds

24 July: Combined staff eliminations adopted by medal matches

26 July: Males’s staff eliminations adopted by medal matches

27 July: Males’s and girls’s particular person eliminations (1/32, 1/16)

28 July: Males’s and girls’s particular person eliminations (1/32, 1/16)

29 July: Males’s and girls’s particular person eliminations (1/32, 1/16)

30 July: Girls’s particular person eliminations (1/8, QF, SF) and medal matches

31 July: Males’s particular person eliminations (1/8, QF, SF) and medal matches

Hockey

India girls’s staff schedule

24 July – vs Netherlands – 5.15 pm IST

26 July – vs Germany – 5.45 pm IST

28 July – vs Nice Britain – 6.30 am IST

30 July – vs Eire – 8.15 am IST

31 July –  vs South Africa – 8.45 am IST

India males’s staff schedule

24 July – vs New Zealand  – 6.30 am IST

25 July – vs Australia – 3.00 pm IST

27 July – vs Spain – 6.30 am IST

29 July – vs Argentina – 6.00 am IST

30 July – vs Japan – 3.00 pm IST

Weightlifting

24 July – 6:20 am IST – Girls’s 49kg Group B

24 Jul – 10:20 am IST – Girls’s 49kg Group A (medal occasion)

Tennis

Girls’s doubles:

24, 25 July: First spherical
26 July: Second spherical
27, 28 July: Quarter-finals
29 July : Semi-finals
31 July: Bronze medal match
1 August: Gold medal match

Males’s singles:

24, 25 July: First spherical
26, 27 July: Second spherical
28 July: Third spherical
29 July: Quarters
30 July: Semis
31 July: Bronze medal match
1 August: Gold medal match

Fencing

Girls’s sabre particular person:

26 July: Desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals, semi-finals, bronze and gold medal matches

Swimming

Girls’s 100m Backstroke:

25 July: Heats
26 July: Semi-finals
27 July: Closing

Males’s 200m Freestyle:

25 July: Heats
26 July: Semi-finals
27 July: Closing

Males’s 100m Backstroke:

25 July: Heats
26 July: Semi-finals
27 July: Closing

Males’s 100m Butterfly:

29 July: Heats
30 July: Semi-finals
31 July: Closing

Males’s 200m Butterfly:

26 July: Heats
27 July: Semifinals
28 July: Closing

Equestrian

Eventing particular person:

30 July: Eventing (Dressage particular person periods 1 & 2)

31 July: Eventing (Dressage particular person session 3)

1 August: Eventing Cross Nation Particular person

2 August: Eventing Leaping qualifier, remaining

Judo

24 July: Preliminary rounds Girls’s 48 kg and Closing block

Golf

29 July – Males’s Particular person Stroke Play – Spherical 1

30 July – Males’s Particular person Stroke Play – Spherical 2

31 July – Males’s Particular person Stroke Play – Spherical 3

4 August – Girls’s Particular person Stroke Play – Spherical 1

5 August – Girls’s Particular person Stroke Play – Spherical 2

6 August – Girls’s Particular person Stroke Play – Spherical 3

7 August – Girls’s Particular person Stroke Play – Spherical 4

Inventive Gymnastics

Girls’s particular person

25 July – Girls’s qualification

29 July – Girls’s all-around remaining

1 August – Girls’s vault remaining, girls’s uneven bars remaining

2 August – Girls’s flooring train remaining

3 August – Girls’s steadiness beam remaining

Desk Tennis

24 July – Girls’s and Males’s singles Spherical 1, Combined Doubles Spherical of 16

25 July – Males’s Singles Spherical 2, Combined Doubles Quarter-finals, Girls’s Singles Spherical 2, Mised Doubles Semi-final

26 July – Males’s Singles Spherical 2, Girls’s Singles Spherical 2, Males’s Singles Spherical 3, Girls’s Singles Spherical 3, Combined Doubles Bronze Match, Combined Doubles Gold Match

27 July: Males’s Singles Spherical 3, Girls’s Singles Spherical 3, Males’s Singles Spherical of 16, Girls’s Singles Spherical of 16

28 July: Males’s and Girls’s Singles quarter-finals

29 July: Males’s and Girls’s Singles semi-finals, Girls’s Singles bronze and gold medal matches

30 July: Males’s Singles bronze and gold medal matches

Rowing

Light-weight Males’s Double Sculls:

24 July: Heats
25 July: Repechages
27 July: Finals C, Semifinals A & B
29 July: Finals A, Finals B

Crusing

Laser males:

25, 26, 27, 29, 30 July: Opening sequence

1 August: Medal race

49er males:

27, 28, 30, 31 July: Opening sequence
2 August: Medal race

Laser radial girls:

25, 26, 27, 29, 30 July: Opening sequence
1 August: Medal race

Boxing

Boxer Class Occasion Date
Amit Panghal Males’s Fly Spherical of 32 26 July
Spherical of 16 27 July
Quarter-finals 3 August
Semi-finals 5 August
Closing 7 August
Manish Kaushik Males’s Mild Spherical of 32 25 July
Spherical of 16 31 July
Quarter-finals 3 August
Semi-finals 6 August
Closing 8 August
Vikas Krishan Yadav Males’s Welter Spherical of 32 24 July
Spherical of 16 27 July
Quarter-finals 30 July
Semi-finals 1 August
Closing 3 August
Ashish Kumar Males’s Center Spherical of 32 26 July
Spherical of 16 29 July
Quarter-finals 1 August
Semi-finals 5 August
Closing 7 August
Satish Kumar Tremendous Heavy Spherical of 32 24 July
Spherical of 16 29 July
Quarter-finals 1 August
Semi-finals 4 August
Closing 8 August
Mary Kom Girls’s Fly Spherical of 32 25 July
Spherical of 16 29 July
Quarter-finals 1 August
Semi-finals 4 August
Closing 7 August
Simranjit Kaur Girls’s Mild Spherical of 32 27 July
Spherical of 16 30 July
Quarter-finals 3 August
Semi-finals 5 August
Closing 8 August
Lovlina Borgohain Girls’s Welter Spherical of 32 24 July
Spherical of 16 27 July
Quarter-finals 30 July
Semi-finals 4 August
Closing 7 August
Pooja Rani Girls’s Center Spherical of 32 25 July
Spherical of 16 28 July
Quarter-finals 31 July
Semi-finals 6 August
Closing 8 August

Wrestling:

Wrestler Occasion Dates
Seema Bisla Girls’s Freestyle 50kg 6 August: Spherical of 16, QFs and SFs
7 August: Repechage, medals
Vinesh Phogat Girls’s Freestyle 53kg 5 August : Spherical of 16, QFs and SFs
6 August: Repechage, medals
Anshu Malik Girls’s Freestyle 57kg 4 August: Spherical of 16, QFs and SFs
5 August: Repechage, medals
Sonam Malik Girls’s Freestyle 62kg 03/08/2021: Spherical of 16, QFs and SFs
04/08/2021: Repechage, medals
Ravi Kumar Males’s Freestyle 57kg 4 August: Spherical of 16, QFs and SFs
5 August: Repechage, medals
Bajrang Punia Males’s Freestyle 65kg 06/08/2021: Spherical of 16, QFs and SFs
07/08/2021: Repechage, medals
Deepak Punia Males’s Freestyle 86kg 4 August: Spherical of 16, QFs and SFs
05/08/2021: Repechage, medals

Capturing

Occasion Date and Time
10m air rifle girls Qualification 24 July, 5 AM IST
10m air rifle girls Closing 24 July, 7.15 AM IST
10m air pistol males Qualification 24 July, 9.30 am IST
10m air pistol males Closing 24 July 12 midday
10m air pistol girls Qualification 25 July, 5.30 am IST
10m air pistol girls Closing 25 July, 7.45 am IST
10m air rifle males Qualification 25 July, 9.30 am IST
10m air rifle males Closing 25 July, 12 midday IST
Skeet males Qualification Day 1 25 July, 6 am IST
Skeet males Qualification Day 2 26 July, 6.30 am IST
Skeet males Closing 26 July, 12.20 pm IST
10m air pistol combined staff Qualification 27 July, 5.30 am IST
10m air pistol combined staff Bronze medal 27 July, 7.30 am IST
10m air pistol combined staff Gold medal 27 July, 8.05 am IST
10m air rifle combined staff Qualification 27 July, 9.45 am IST
10m air rifle combined staff Bronze medal 27 July,11.45 am IST
10m air rifle combined staff Gold medal 27 July, 12.20 pm IST
25m pistol girls Precision 29 July, 5.30 am IST
25m pistol girls Fast 30 July, 5.30 am IST
Closing 30 July, 11 am IST
50m 3-positions girls Qualification 31 July, 8.00 am IST
50m 3-positions girls Closing 31 July, 12.30 pm IST
50m 3-positions males Qualification 31 July, 8.00 am IST
50m 3-positions males Closing 2 August, 1.20 pm IST



Supply hyperlink