September 19, 2022


The Tokyo Olympics, delayed for a 12 months due to the coronavirus pandemic, are actually scheduled for late July and early August.
The opening ceremony is scheduled for Friday night, July 23, Tokyo time.
There will likely be some soccer and softball video games on July 21 and 22, and archery and rowing preliminaries on July 23. However the bulk of the athletic motion begins on Saturday, July 24.
After the opening ceremony, the video games happen over 16 days. Some occasions, notably crew occasions, stretch over nearly the complete video games. Others cowl briefer intervals: Swimming and gymnastics, for instance, are largely held within the first week, observe and area within the second.
The ultimate occasions will likely be held on Sunday, August 8, and the closing ceremony is to happen the identical night in Tokyo.
This is the whole Tokyo Olympics 2021 July schedule.
All instances in Japan Customary Time (JST)
JULY 21
Baseball/Softball
Date and Time: Wed 21 July 9:00 – 17:00
Venues: Fukushima Azuma Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, Australia vs Japan
Softball Opening Spherical, Italy vs United States
Softball Opening Spherical, Mexico vs Canada
Soccer
Date and Time: Wed 21 July 16:30 – 21:30
Venues: Sapporo Dome
Girls’s Group E, Nice Britain vs Chile
Girls’s Group E, Japan vs Canada
Date and Time: Wed 21 July 17:00 – 22:00
Venues: Miyagi Stadium
Girls’s Group F, China vs Brazil
Girls’s Group F, Zambia vs Netherlands
Date and Time: Wed 21 July 17:30 – 22:30
Venues: Tokyo Stadium
Girls’s Group G, Sweden vs United States
Girls’s Group G, Australia vs New Zealand
JULY 22
Baseball/Softball
Date and Time: Thu 22 July 9:00 – 17:00
Venues: Fukushima Azuma Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, United States vs Canada
Softball Opening Spherical, Mexico vs Japan
Softball Opening Spherical, Italy vs Australia
Soccer
Date and Time: Thu 22 July 16:30 – 21:30
Venues: Sapporo Dome
Males’s Group C, Egypt vs Spain
Males’s Group C, Argentina vs Australia
Date and Time: Thu 22 July 17:00 – 22:00
Venues: Tokyo Stadium
Males’s Group A, Mexico vs France
Males’s Group A, Japan vs South Africa
Date and Time: Thu 22 July 17:00 – 22:00
Venues: Ibaraki Kashima Stadium
Males’s Group B, New Zealand vs Republic of Korea
Males’s Group B, Honduras vs Romania
Date and Time: Thu 22 July 17:30 – 22:30
Venues: Worldwide Stadium Yokohama
Males’s Group D, Côte d’Ivoire vs Saudi Arabia
Males’s Group D, Brazil vs Germany
JULY 23
Opening Ceremony
Date and Time: Fri 23 July 20:00 – 23:00
Venues: Olympic Stadium
Opening Ceremony
Archery
Date and Time: Fri 23 July 9:00 – 11:00
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Girls’s Particular person Rating Spherical
Date and Time: Fri 23 July 13:00 – 15:00
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person Rating Spherical
Rowing
Date and Time: Fri 23 July 8:30 – 12:10
Venues: Sea Forest Waterway
Males’s Single Sculls Heats
Girls’s Single Sculls Heats
Males’s Double Sculls Heats
Girls’s Double Sculls Heats
Males’s Quadruple Sculls Heats
Girls’s Quadruple Sculls Heats
JULY 24
3×3 Basketball
Date and Time: Sat 24 July 10:15 – 12:25
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, ROC vs Japan
Girls’s Pool spherical, China vs Romania
Males’s Pool spherical, Poland vs Latvia
Males’s Pool spherical, China vs Serbia
Date and Time: Sat 24 July 14:00 – 15:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, ROC vs China
Girls’s Pool spherical, Romania vs Japan
Males’s Pool spherical, ROC vs China
Males’s Pool spherical, Serbia vs Netherlands
Date and Time: Sat 24 July 17:30 – 19:30
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, Italy vs Mongolia
Girls’s Pool spherical, United States vs France
Males’s Pool spherical, Latvia vs Belgium
Males’s Pool spherical, Japan vs Poland
Date and Time: Sat 24 July 21:00 – 22:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, Mongolia vs United States
Girls’s Pool spherical, France vs Italy
Males’s Pool spherical, Netherlands vs ROC
Males’s Pool spherical, Belgium vs Japan
Archery
Date and Time: Sat 24 July 9:30 – 12:05
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Combined Group 1/8 Eliminations
Date and Time: Sat 24 July 14:15 – 17:25
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Combined Group Quarterfinals
Combined Group Semifinals
Combined Group Bronze Medal Match
Combined Group Gold Medal Match
Combined Group Victory Ceremony
Creative Gymnastics
Date and Time: Sat 24 July 10:00 – 12:30
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Males’s Qualification
Date and Time: Sat 24 July 14:30 – 17:00
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Males’s Qualification
Date and Time: Sat 24 July 19:30 – 22:00
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Males’s Qualification
Badminton
Date and Time: Sat 24 July 9:00 – 14:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Combined Doubles Group Play Stage
Date and Time: Sat 24 July 18:00 – 22:00
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Combined Doubles Group Play Stage
Baseball/Softball
Date and Time: Sat 24 July 10:00 – 16:30
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, Australia vs Canada
Softball Opening Spherical, United States vs Mexico
Date and Time: Sat 24 July 20:00 – 22:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, Japan vs Italy
Seashore Volleyball
Date and Time: Sat 24 July 9:00 – 12:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (4 matches)
Date and Time: Sat 24 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Sat 24 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Boxing
Date and Time: Sat 24 July 11:00 – 14:30
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Girls’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Date and Time: Sat 24 July 17:00 – 20:30
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Tremendous Heavy (+91kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Biking Highway
Date and Time: Sat 24 July 11:00 – 18:15
Venues: Fuji Worldwide Speedway
Males’s Highway Race
Males’s Highway Race Victory Ceremony
Equestrian
Date and Time: Sat 24 July 17:00 – 22:15
Venues: Equestrian Park
Dressage Grand Prix Group and Particular person Day 1
Fencing
Date and Time: Sat 24 July 9:00 – 16:20
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Epée Particular person Desk of 64
Males’s Sabre Particular person Desk of 64
Girls’s Epée Particular person Desk of 32
Males’s Sabre Particular person Desk of 32
Girls’s Epée Particular person Desk of 16
Males’s Sabre Particular person Desk of 16
Girls’s Epée Particular person Quarterfinals
Males’s Sabre Particular person Quarterfinals
Date and Time: Sat 24 July 18:00 – 22:10
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Epée Particular person Semifinals
Males’s Sabre Particular person Semifinals
Girls’s Epée Particular person Bronze Medal Bout
Males’s Sabre Particular person Bronze Medal Bout
Girls’s Epée Particular person Gold Medal Bout
Males’s Sabre Particular person Gold Medal Bout
Girls’s Epée Particular person Victory Ceremony
Males’s Sabre Particular person Victory Ceremony
Soccer
Date and Time: Sat 24 July 16:30 – 21:30
Venues: Sapporo Dome
Girls’s Group E, Chile vs Canada
Girls’s Group E, Japan vs Nice Britain
Date and Time: Sat 24 July 17:00 – 22:00
Venues: Miyagi Stadium
Girls’s Group F, China vs Zambia
Girls’s Group F, Netherlands vs Brazil
Date and Time: Sat 24 July 17:30 – 22:30
Venues: Saitama Stadium
Girls’s Group G, Sweden vs Australia
Girls’s Group G, New Zealand vs United States
Handball
Date and Time: Sat 24 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group A, Norway vs Brazil
Males’s Preliminary Spherical Group A, France vs Argentina
Date and Time: Sat 24 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group B, Sweden vs Bahrain
Males’s Preliminary Spherical Group A, Germany vs Spain
Date and Time: Sat 24 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group B, Portugal vs Egypt
Males’s Preliminary Spherical Group B, Denmark vs Japan
Hockey
Date and Time: Sat 24 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool A, Japan vs Australia
Males’s Pool B, Netherlands vs Belgium
Date and Time: Sat 24 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Males’s Pool A, New Zealand vs India
Males’s Pool A, Argentina vs Spain
Date and Time: Sat 24 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool B, Nice Britain vs South Africa
Girls’s Pool A, Netherlands vs India
Date and Time: Sat 24 July 19:00 – 22:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Males’s Pool B, Canada vs Germany
Girls’s Pool A, Eire vs South Africa
Judo
Date and Time: Sat 24 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Girls -48 kg Elimination Rounds
Girls -48 kg Quarterfinals
Males -60 kg Elimination Rounds
Males -60 kg Quarterfinals
Date and Time: Sat 24 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Girls -48 kg Repechage
Girls -48 kg Semifinals
Males -60 kg Repechage
Males -60 kg Semifinals
Girls -48 kg Contests for Bronze Medal
Girls -48 kg Ultimate
Males -60 kg Contests for Bronze Medal
Males -60 kg Ultimate
Girls -48 kg Victory Ceremony
Males -60 kg Victory Ceremony
Rowing
Date and Time: Sat 24 July 8:30 – 12:30
Venues: Sea Forest Waterway
Girls’s Single Sculls Repechages
Males’s Single Sculls Repechages
Girls’s Double Sculls Repechage
Males’s Double Sculls Repechage
Girls’s Pair Heats
Males’s Pair Heats
Light-weight Girls’s Double Sculls Heats
Light-weight Males’s Double Sculls Heats
Girls’s 4 Heats
Males’s 4 Heats
Capturing
Date and Time: Sat 24 July 8:30 – 16:30
Venues: Asaka Capturing Vary – R&P Qual.&Finals
10m Air Rifle Girls’s Qualification
10m Air Rifle Girls’s Finals
10m Air Rifle Girls’s Victory Ceremony
10m Air Pistol Males’s Qualification
10m Air Pistol Males’s Finals
10m Air Pistol Males’s Victory Ceremony
Swimming
Date and Time: Sat 24 July 19:00 – 21:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 400m Particular person Medley – Heats
Girls’s 100m Butterfly – Heats
Males’s 400m Freestyle – Heats
Girls’s 400m Particular person Medley – Heats
Males’s 100m Breaststroke – Heats
Girls’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heats
Desk Tennis
Date and Time: Sat 24 July 9:00 – 12:45
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Preliminary Spherical
Girls’s Singles Preliminary Spherical
Combined Doubles Spherical of 16
Date and Time: Sat 24 July 14:15 – 17:15
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical 1
Girls’s Singles Spherical 1
Date and Time: Sat 24 July 19:30 – 22:30
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical 1
Girls’s Singles Spherical 1
Taekwondo
Date and Time: Sat 24 July 10:00 – 17:00
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls -49 kg Spherical of 16 (8 matches)
Males -58 kg Spherical of 16 (8 matches)
Girls -49 kg Quarterfinals (4 matches)
Males -58 kg Quarterfinals (4 matches)
Girls -49 kg Semifinals (2 matches)
Males -58 kg Semifinals (2 matches)
Date and Time: Sat 24 July 19:00 – 22:30
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls -49 kg Repechages (2 matches)
Males -58 kg Repechages (2 matches)
Girls -49 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Males -58 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Girls -49 kg Gold Medal Contest
Males -58 kg Gold Medal Contest
Girls -49 kg Victory Ceremony
Males -58 kg Victory Ceremony
Tennis
Date additionally Time: Sat 24 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Date and Time: Sat 24 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Date and Time: Sat 24 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 2
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Date and Time: Sat 24 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 3-11
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Volleyball
Date and Time: Sat 24 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Italy vs Canada
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, Brazil vs Tunisia
Date and Time: Sat 24 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, ROC vs Argentina
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Venezuela
Date and Time: Sat 24 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Poland vs Islamic Rep. of Iran
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, United States vs France
Water Polo
Date and Time: Sat 24 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, Japan vs United States
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, Canada vs Australia
Date and Time: Sat 24 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, South Africa vs Spain
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, China vs ROC
Weightlifting
Date and Time: Sat 24 July 9:50 – 12:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Girls’s 49 kg Group B
Date and Time: Sat 24 July 13:50 – 16:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Girls’s 49 kg Group A
Girls’s 49 kg Victory Ceremony
JULY 25
3×3 Basketball
Date and Time: Solar 25 July 10:15 – 12:25
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, Japan vs Mongolia
Girls’s Pool spherical, Romania vs Italy
Males’s Pool spherical, ROC vs Belgium
Males’s Pool spherical, Poland vs Serbia
Date and Time: Solar 25 July 14:00 – 15:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, Mongolia vs ROC
Girls’s Pool spherical, China vs Italy
Males’s Pool spherical, China vs Latvia
Males’s Pool spherical, Serbia vs Belgium
Date and Time: Solar 25 July 17:30 – 19:30
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, Romania vs United States
Girls’s Pool spherical, Japan vs France
Males’s Pool spherical, ROC vs Poland
Males’s Pool spherical, Japan vs Netherlands
Date and Time: Solar 25 July 21:00 – 22:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, China vs France
Girls’s Pool spherical, ROC vs United States
Males’s Pool spherical, Netherlands vs China
Males’s Pool spherical, Latvia vs Japan
Archery
Date and Time: Solar 25 July 9:30 – 11:05
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Girls’s Group 1/8 Eliminations
Date and Time: Solar 25 July 13:45 – 17:25
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Girls’s Group Quarterfinals
Girls’s Group Semifinals
Girls’s Group Bronze Medal Match
Girls’s Group Gold Medal Match
Girls’s Group Victory Ceremony
Creative Gymnastics
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 13:35
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Girls’s Qualification
Date and Time: Solar 25 July 15:10 – 18:45
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Girls’s Qualification
Date and Time: Solar 25 July 20:20 – 22:00
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Girls’s Qualification
Badminton
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 15:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Combined Doubles Group Play Stage
Date and Time: Solar 25 July 18:00 – 21:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Combined Doubles Group Play Stage
Baseball/Softball
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 16:30
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, Australia vs United States
Softball Opening Spherical, Canada vs Japan
Date and Time: Solar 25 July 20:00 – 22:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, Italy vs Mexico
Basketball
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 12:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group A, Islamic Rep. of Iran vs Winner of Olympic Qualifying Match in Victoria(Canada)
Date and Time: Solar 25 July 13:40 – 15:40
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group B, Winner of Olympic Qualifying Match in Break up(Croatia) vs Winner of Olympic Qualifying Match in Belgrade(Serbia)
Date and Time: Solar 25 July 17:20 – 19:20
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group B, Australia vs Nigeria
Date and Time: Solar 25 July 21:00 – 23:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group A, France vs United States
Seashore Volleyball
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 12:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (4 matches)
Date and Time: Solar 25 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Solar 25 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Boxing
Date and Time: Solar 25 July 11:00 – 14:45
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Girls’s Center (69-75kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Gentle (57-63kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Gentle Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Date and Time: Solar 25 July 17:00 – 21:00
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Gentle (57-63kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Gentle Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Canoe Slalom
Date and Time: Solar 25 July 13:00 – 16:45
Venues: Kasai Canoe Slalom Centre
Canoe (C1) Males Heats
Kayak (K1) Girls Heats
Biking Highway
Date and Time: Solar 25 July 13:00 – 17:35
Venues: Fuji Worldwide Speedway
Girls’s Highway Race
Girls’s Highway Race Victory Ceremony
Diving
Date and Time: Solar 25 July 15:00 – 16:00
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s Synchronised 3m Springboard Ultimate
Girls’s Synchronised 3m Springboard Victory Ceremony
Equestrian
Date and Time: Solar 25 July 17:00 – 22:15
Venues: Equestrian Park
Dressage Grand Prix Group and Particular person Day 2
Fencing
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 16:20
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Foil Particular person Desk of 64
Males’s Epée Particular person Desk of 64
Girls’s Foil Particular person Desk of 32
Males’s Epée Particular person Desk of 32
Girls’s Foil Particular person Desk of 16
Males’s Epée Particular person Desk of 16
Girls’s Foil Particular person Quarterfinals
Males’s Epée Particular person Quarterfinals
Date and Time: Solar 25 July 18:00 – 22:10
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Foil Particular person Semifinals
Males’s Epée Particular person Semifinals
Girls’s Foil Particular person Bronze Medal Bout
Males’s Epée Particular person Bronze Medal Bout
Girls’s Foil Particular person Gold Medal Bout
Males’s Epée Particular person Gold Medal Bout
Girls’s Foil Particular person Victory Ceremony
Males’s Epée Particular person Victory Ceremony
Soccer
Date and Time: Solar 25 July 16:30 – 21:30
Venues: Sapporo Dome
Males’s Group C, Egypt vs Argentina
Males’s Group C, Australia vs Spain
Date and Time: Solar 25 July 17:00 – 22:00
Venues: Ibaraki Kashima Stadium
Males’s Group B, New Zealand vs Honduras
Males’s Group B, Romania vs Republic of Korea
Date and Time: Solar 25 July 17:00 – 22:00
Venues: Saitama Stadium
Males’s Group A, France vs South Africa
Males’s Group A, Japan vs Mexico
Date and Time: Solar 25 July 17:30 – 22:30
Venues: Worldwide Stadium Yokohama
Males’s Group D, Brazil vs Côte d’Ivoire
Males’s Group D, Saudi Arabia vs Germany
Handball
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Netherlands vs Japan
Girls’s Preliminary Spherical Group B, ROC vs Brazil
Date and Time: Solar 25 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Montenegro vs Angola
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Norway vs Republic of Korea
Date and Time: Solar 25 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Spain vs Sweden
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Hungary vs France
Hockey
Date and Time: Solar 25 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool A, Nice Britain vs Germany
Girls’s Pool B, Japan vs China
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Girls’s Pool B, Australia vs Spain
Girls’s Pool B, New Zealand vs Argentina
Date and Time: Solar 25 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool A, India vs Australia
Males’s Pool A, Spain vs New Zealand
Date and Time: Solar 25 July 19:00 – 22:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Males’s Pool A, Japan vs Argentina
Males’s Pool B, South Africa vs Netherlands
Judo
Date and Time: Solar 25 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Girls -52 kg Elimination Rounds
Girls -52 kg Quarterfinals
Males -66 kg Elimination Rounds
Males -66 kg Quarterfinals
Date and Time: Solar 25 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Girls -52 kg Repechage
Girls -52 kg Semifinals
Males -66 kg Repechage
Males -66 kg Semifinals
Girls -52 kg Contests for Bronze Medal
Girls -52 kg Ultimate
Males -66 kg Contests for Bronze Medal
Males -66 kg Ultimate
Girls -52 kg Victory Ceremony
Males -66 kg Victory Ceremony
Rowing
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 11:40
Venues: Sea Forest Waterway
Males’s Single Sculls Semifinals E/F
Girls’s Single Sculls Semifinals E/F
Males’s Pair Repechage
Girls’s Pair Repechage
Light-weight Males’s Double Sculls Repechages
Light-weight Girls’s Double Sculls Repechages
Males’s Quadruple Sculls Repechage
Girls’s Quadruple Sculls Repechage
Males’s Eight Heats
Girls’s Eight Heats
Crusing
Date and Time: Solar 25 July 12:00 – 18:00
Venues: Enoshima Yacht Harbour
RS:X Males
RS:X Girls
Laser Males
Laser Radial Girls
Capturing
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 16:00
Venues: Asaka Capturing Vary – Shotgun Vary
Skeet Girls’s Qualification – Day 1
Skeet Males’s Qualification – Day 1
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 16:30
Venues: Asaka Capturing Vary – R&P Qual.&Finals
10m Air Pistol Girls’s Qualification
10m Air Pistol Girls’s Finals
10m Air Pistol Girls’s Victory Ceremony
10m Air Rifle Males’s Qualification
10m Air Rifle Males’s Finals
10m Air Rifle Males’s Victory Ceremony
Skateboarding
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 13:55
Venues: Ariake City Sports activities Park
Males’s Road Prelims Heats
Males’s Road Ultimate
Males’s Road Victory Ceremony
Browsing
Date and Time: Solar 25 July 7:00 – 16:20
Venues: Tsurigasaki Browsing Seashore
Males’s Spherical 1
Girls’s Spherical 1
Males’s Spherical 2
Girls’s Spherical 2
Swimming
Date and Time: Solar 25 July 10:30 – 12:20
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 400m Particular person Medley Ultimate
Girls’s 100m Butterfly Semifinals
Males’s 400m Freestyle Ultimate
Males’s 400m Particular person Medley Victory Ceremony
Girls’s 400m Particular person Medley Ultimate
Males’s 400m Freestyle Victory Ceremony
Males’s 100m Breaststroke Semifinals
Girls’s 4 x 100m Freestyle Relay Ultimate
Girls’s 400m Particular person Medley Victory Ceremony
Girls’s 4 x 100m Freestyle Relay Victory Ceremony
Date and Time: Solar 25 July 19:00 – 21:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 100m Backstroke – Heats
Males’s 200m Freestyle – Heats
Girls’s 100m Breaststroke – Heats
Males’s 100m Backstroke – Heats
Girls’s 400m Freestyle – Heats
Males’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heats
Desk Tennis
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 12:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Combined Doubles Quarterfinals
Date and Time: Solar 25 July 14:00 – 17:45
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical 2
Girls’s Singles Spherical 2
Date and Time: Solar 25 July 20:00 – 22:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Combined Doubles Semifinals
Taekwondo
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 17:00
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls -57 kg Spherical of 16 (8 matches)
Males -68 kg Spherical of 16 (8 matches)
Girls -57 kg Quarterfinals (4 matches)
Males -68 kg Quarterfinals (4 matches)
Girls -57 kg Semifinals (2 matches)
Males -68 kg Semifinals (2 matches)
Date and Time: Solar 25 July 19:00 – 22:30
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls -57 kg Repechages (2 matches)
Males -68 kg Repechages (2 matches)
Girls -57 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Males -68 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Girls -57 kg Gold Medal Contest
Males -68 kg Gold Medal Contest
Girls -57 kg Victory Ceremony
Males -68 kg Victory Ceremony
Tennis
Date and Time: Solar 25 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Date and Time: Solar 25 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Date and Time: Solar 25 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 2
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Date and Time: Solar 25 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 3-11
Males’s Singles First Spherical
Girls’s Singles First Spherical
Males’s Doubles First Spherical
Girls’s Doubles First Spherical
Volleyball
Date and Time: Solar 25 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, ROC vs Italy
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, United States vs Argentina
Date and Time: Solar 25 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Serbia vs Dominican Rep.
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, China vs Turkey
Date and Time: Solar 25 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Kenya
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Brazil vs Republic of Korea
Water Polo
Date and Time: Solar 25 July 10:00 – 12:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, South Africa vs Italy
Males’s Preliminary Spherical – Group A, Hungary vs Greece
Date and Time: Solar 25 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, United States vs Japan
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Australia vs Montenegro
Date and Time: Solar 25 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Serbia vs Spain
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Croatia vs Kazakhstan
Weightlifting
Date and Time: Solar 25 July 11:50 – 14:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 61 kg Group B and Males’s 67 kg Group B
Date and Time: Solar 25 July 15:50 – 18:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 61 kg Group A
Males’s 61 kg Victory Ceremony
Date and Time: Solar 25 July 19:50 – 22:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 67 kg Group A
Males’s 67 kg Victory Ceremony
JULY 26
3×3 Basketball
Date and Time: Mon 26 July 10:15 – 12:25
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, Japan vs China
Girls’s Pool spherical, Mongolia vs Romania
Males’s Pool spherical, Belgium vs China
Males’s Pool spherical, Serbia vs Japan
Date and Time: Mon 26 July 14:00 – 15:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, Romania vs ROC
Girls’s Pool spherical, Italy vs Japan
Males’s Pool spherical, Japan vs ROC
Males’s Pool spherical, Latvia vs Serbia
Date and Time: Mon 26 July 17:30 – 19:30
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, France vs Mongolia
Girls’s Pool spherical, Italy vs United States
Males’s Pool spherical, Netherlands vs Belgium
Males’s Pool spherical, Poland vs China
Date and Time: Mon 26 July 21:00 – 22:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, United States vs China
Girls’s Pool spherical, France vs ROC
Males’s Pool spherical, ROC vs Latvia
Males’s Pool spherical, Netherlands vs Poland
Archery
Date and Time: Mon 26 July 9:30 – 11:05
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Group 1/8 Eliminations
Date and Time: Mon 26 July 13:45 – 17:25
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Group Quarterfinals
Males’s Group Semifinals
Males’s Group Bronze Medal Match
Males’s Group Gold Medal Match
Males’s Group Victory Ceremony
Creative Gymnastics
Date and Time: Mon 26 July 19:00 – 22:10
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Males’s Group Ultimate
Males’s Group Victory Ceremony
Badminton
Date and Time: Mon 26 July 10:00 – 15:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Combined Doubles Group Play Stage
Date and Time: Mon 26 July 18:00 – 21:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Combined Doubles Group Play Stage
Baseball/Softball
Date and Time: Mon 26 July 10:00 – 16:30
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, Japan vs United States
Softball Opening Spherical, Canada vs Italy
Date and Time: Mon 26 July 20:00 – 22:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Opening Spherical, Mexico vs Australia
Basketball
Date and Time: Mon 26 July 10:00 – 12:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Republic of Korea vs Spain
Date and Time: Mon 26 July 13:40 – 15:40
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group C, Argentina vs Winner of Olympic Qualifying Match in Kaunas(Lithuania)
Date and Time: Mon 26 July 17:20 – 19:20
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Serbia vs Canada
Date and Time: Mon 26 July 21:00 – 23:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group C, Japan vs Spain
Seashore Volleyball
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 12:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (4 matches)
Date and Time: Mon 26 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Mon 26 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Boxing
Date and Time: Mon 26 July 11:00 – 14:45
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Fly (48-52kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Center (69-75kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Girls’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Date and Time: Mon 26 July 17:00 – 21:00
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Fly (48-52kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Males’s Center (69-75kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Girls’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Canoe Slalom
Date and Time: Mon 26 July 14:00 – 16:45
Venues: Kasai Canoe Slalom Centre
Canoe (C1) Males Semi-final
Canoe (C1) Males Ultimate
Canoe (C1) Males Victory Ceremony
Biking Mountain Bike
Date and Time: Mon 26 July 15:00 – 17:00
Venues: Izu MTB Course
Males’s Cross-country
Males’s Cross-country Victory Ceremony
Diving
Date and Time: Mon 26 July 15:00 – 16:00
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s Synchronised 10m Platform Ultimate
Males’s Synchronised 10m Platform Victory Ceremony
Fencing
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 16:20
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Sabre Particular person Desk of 64
Males’s Foil Particular person Desk of 64
Girls’s Sabre Particular person Desk of 32
Males’s Foil Particular person Desk of 32
Girls’s Sabre Particular person Desk of 16
Males’s Foil Particular person Desk of 16
Girls’s Sabre Particular person Quarterfinals
Males’s Foil Particular person Quarterfinals
Date and Time: Mon 26 July 18:00 – 22:10
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Sabre Particular person Semifinals
Males’s Foil Particular person Semifinals
Girls’s Sabre Particular person Bronze Medal Bout
Males’s Foil Particular person Bronze Medal Bout
Girls’s Sabre Particular person Gold Medal Bout
Males’s Foil Particular person Gold Medal Bout
Girls’s Sabre Particular person Victory Ceremony
Males’s Foil Particular person Victory Ceremony
Handball
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group A, Brazil vs France
Males’s Preliminary Spherical Group A, Argentina vs Germany
Date and Time: Mon 26 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group B, Egypt vs Denmark
Males’s Preliminary Spherical Group A, Spain vs Norway
Date and Time: Mon 26 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group B, Bahrain vs Portugal
Males’s Preliminary Spherical Group B, Japan vs Sweden
Hockey
Date and Time: Mon 26 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool B, Germany vs Belgium
Males’s Pool B, Nice Britain vs Canada
Date and Time: Mon 26 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Girls’s Pool A, Netherlands vs Eire
Girls’s Pool B, Australia vs China
Date and Time: Mon 26 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool A, South Africa vs Nice Britain
Girls’s Pool B, Japan vs New Zealand
Date and Time: Mon 26 July 19:00 – 22:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Girls’s Pool B, Argentina vs Spain
Girls’s Pool A, Germany vs India
Judo
Date and Time: Mon 26 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Girls -57 kg Elimination Rounds
Girls -57 kg Quarterfinals
Males -73 kg Elimination Rounds
Males -73 kg Quarterfinals
Date and Time: Mon 26 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Girls -57 kg Repechage
Girls -57 kg Semifinals
Males -73 kg Repechage
Males -73 kg Semifinals
Girls -57 kg Contests for Bronze Medal
Girls -57 kg Ultimate
Males -73 kg Contests for Bronze Medal
Males -73 kg Ultimate
Girls -57 kg Victory Ceremony
Males -73 kg Victory Ceremony
Rowing
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 11:20
Venues: Sea Forest Waterway
Girls’s Single Sculls Quarterfinals
Males’s Single Sculls Quarterfinals
Girls’s Double Sculls Semifinals
Males’s Double Sculls Semifinals
Girls’s 4 Repechage
Males’s 4 Repechage
Rugby
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 12:00
Venues: Tokyo Stadium
Males’s Pool Spherical (6 matches)
Date and Time: Mon 26 July 16:30 – 19:30
Venues: Tokyo Stadium
Males’s Pool Spherical (6 matches)
Crusing
Date and Time: Mon 26 July 12:00 – 18:00
Venues: Enoshima Yacht Harbour
RS:X Males
RS:X Girls
Laser Males
Laser Radial Girls
Capturing
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 17:15
Venues: Asaka Capturing Vary – Shotgun Vary
Skeet Girls’s Qualification – Day 2
Skeet Males’s Qualification – Day 2
Skeet Girls’s Finals
Skeet Males’s Finals
Skeet Girls’s Victory Ceremony
Skeet Males’s Victory Ceremony
Skateboarding
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 13:55
Venues: Ariake City Sports activities Park
Girls’s Road Prelims Heats
Girls’s Road Ultimate
Girls’s Road Victory Ceremony
Browsing
Date and Time: Mon 26 July 7:00 – 16:40
Venues: Tsurigasaki Browsing Seashore
Girls’s Spherical 3
Males’s Spherical 3
Swimming
Date and Time: Mon 26 July 10:30 – 12:40
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 100m Butterfly Ultimate
Males’s 200m Freestyle Semifinals
Girls’s 100m Breaststroke Semifinals
Girls’s 100m Butterfly Victory Ceremony
Males’s 100m Breaststroke Ultimate
Girls’s 400m Freestyle Ultimate
Males’s 100m Backstroke Semifinals
Males’s 100m Breaststroke Victory Ceremony
Girls’s 100m Backstroke Semifinals
Males’s 4 x 100m Freestyle Relay Ultimate
Girls’s 400m Freestyle Victory Ceremony
Males’s 4 x 100m Freestyle Relay Victory Ceremony
Date and Time: Mon 26 July 19:00 – 21:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 200m Freestyle – Heats
Males’s 200m Butterfly – Heats
Girls’s 200m Particular person Medley – Heats
Girls’s 1500m Freestyle – Heats
Desk Tennis
Date and Time: Mon 26 July 10:00 – 13:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical 2
Girls’s Singles Spherical 2
Date and Time: Mon 26 July 14:30 – 17:30
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical 3
Girls’s Singles Spherical 3
Date and Time: Mon 26 July 20:00 – 22:10
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Combined Doubles Bronze Medal Match
Combined Doubles Gold Medal Match
Combined Doubles Victory Ceremony
Taekwondo
Date and Time: Mon 26 July 10:00 – 17:00
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls -67 kg Spherical of 16 (8 matches)
Males -80 kg Spherical of 16 (8 matches)
Girls -67 kg Quarterfinals (4 matches)
Males -80 kg Quarterfinals (4 matches)
Girls -67 kg Semifinals (2 matches)
Males -80 kg Semifinals (2 matches)
Date and Time: Mon 26 July 19:00 – 22:30
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls -67 kg Repechages (2 matches)
Males -80 kg Repechages (2 matches)
Girls -67 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Males -80 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Girls -67 kg Gold Medal Contest
Males -80 kg Gold Medal Contest
Girls -67 kg Victory Ceremony
Males -80 kg Victory Ceremony
Tennis
Date and Time: Mon 26 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles Second Spherical
Girls’s Singles Second Spherical
Males’s Doubles Second Spherical
Girls’s Doubles Second Spherical
Date and Time: Mon 26 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Males’s Singles Second Spherical
Girls’s Singles Second Spherical
Males’s Doubles Second Spherical
Girls’s Doubles Second Spherical
Date and Time: Mon 26 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 2
Males’s Singles Second Spherical
Girls’s Singles Second Spherical
Males’s Doubles Second Spherical
Girls’s Doubles Second Spherical
Date and Time: Mon 26 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 3-11
Males’s Singles Second Spherical
Girls’s Singles Second Spherical
Males’s Doubles Second Spherical
Girls’s Doubles Second Spherical
Triathlon
Date and Time: Mon 26 July 6:30 – 9:00
Venues: Odaiba Marine Park
Males
Males’s Victory Ceremony
Volleyball
Date and Time: Mon 26 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Islamic Rep. of Iran vs Venezuela
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, United States vs ROC
Date and Time: Mon 26 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Poland vs Italy
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, France vs Tunisia
Date and Time: Mon 26 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Canada
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, Brazil vs Argentina
Water Polo
Date and Time: Mon 26 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, United States vs China
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, ROC vs Hungary
Date and Time: Mon 26 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, Australia vs Netherlands
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, Spain vs Canada
Weightlifting
Date and Time: Mon 26 July 13:50 – 16:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Girls’s 55 kg Group B
Date and Time: Mon 26 July 19:50 – 22:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Girls’s 55 kg Group A
Girls’s 55 kg Victory Ceremony
JULY 27
3×3 Basketball
Date and Time: Tue 27 July 13:30 – 15:30
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, United States vs Japan
Girls’s Pool spherical, China vs Mongolia
Males’s Pool spherical, Belgium vs Poland
Males’s Pool spherical, China vs Japan
Date and Time: Tue 27 July 17:00 – 18:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Pool spherical, France vs Romania
Girls’s Pool spherical, ROC vs Italy
Males’s Pool spherical, Serbia vs ROC
Males’s Pool spherical, Latvia vs Netherlands
Date and Time: Tue 27 July 20:30 – 22:50
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Quarterfinals (2 video games)
Males’s Quarterfinals (2 video games)
Archery
Date and Time: Tue 27 July 9:30 – 13:25
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Girls’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Date and Time: Tue 27 July 16:00 – 19:55
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Girls’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Creative Gymnastics
Date and Time: Tue 27 July 19:45 – 22:10
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Girls’s Group Ultimate
Girls’s Group Victory Ceremony
Badminton
Date and Time: Tue 27 July 10:00 – 15:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Date and Time: Tue 27 July 18:00 – 21:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Girls’s Singles Group Play Stage
Males’s Doubles Group Play Stage
Girls’s Doubles Group Play Stage
Baseball/Softball
Date and Time: Tue 27 July 13:00 – 15:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Bronze Medal Recreation
Date and Time: Tue 27 July 20:00 – 22:30
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Softball Gold Medal Recreation
Softball Victory Ceremony
Basketball
Date and Time: Tue 27 July 10:00 – 12:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Japan vs France
Date and Time: Tue 27 July 13:40 – 15:40
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Nigeria vs United States
Date and Time: Tue 27 July 17:20 – 19:20
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group C, Australia vs Belgium
Date and Time: Tue 27 July 21:00 – 23:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group C, Puerto Rico vs China
Seashore Volleyball
Date and Time: Tue 27 July 9:00 – 12:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (4 matches)
Date and Time: Tue 27 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Tue 27 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Boxing
Date and Time: Tue 27 July 11:00 – 14:45
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Gentle (57-60kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Girls’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Date and Time: Tue 27 July 17:00 – 20:45
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Gentle (57-60kg) – Preliminaries – Spherical of 32
Girls’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Canoe Slalom
Date and Time: Tue 27 July 14:00 – 17:00
Venues: Kasai Canoe Slalom Centre
Kayak (K1) Girls Semi-final
Kayak (K1) Girls Ultimate
Kayak (K1) Girls Victory Ceremony
Biking Mountain Bike
Date and Time: Tue 27 July 15:00 – 17:00
Venues: Izu MTB Course
Girls’s Cross-country
Girls’s Cross-country Victory Ceremony
Diving
Date and Time: Tue 27 July 15:00 – 16:00
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s Synchronised 10m Platform Ultimate
Girls’s Synchronised 10m Platform Victory Ceremony
Equestrian
Date and Time: Tue 27 July 17:00 – 22:40
Venues: Equestrian Park
Dressage Group Grand Prix Particular
Dressage Group Victory Ceremony
Fencing
Date and Time: Tue 27 July 11:25 – 15:20
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Epée Group Quarterfinals
Girls’s Epée Group Classification 5-8
Girls’s Epée Group Semifinals
Girls’s Epée Group Placement 5-6
Girls’s Epée Group Placement 7-8
Date and Time: Tue 27 July 18:30 – 20:40
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Epée Group Bronze Medal Match
Girls’s Epée Group Gold Medal Match
Girls’s Epée Group Victory Ceremony
Soccer
Date and Time: Tue 27 July 17:00 – 22:00
Venues: Miyagi Stadium
Girls’s Group G, New Zealand vs Sweden
Girls’s Group E, Chile vs Japan
Date and Time: Tue 27 July 17:00 – 22:00
Venues: Ibaraki Kashima Stadium
Girls’s Group G, United States vs Australia
Girls’s Group E, Canada vs Nice Britain
Date and Time: Tue 27 July 20:30 – 22:30
Venues: Saitama Stadium
Girls’s Group F, Brazil vs Zambia
Date and Time: Tue 27 July 20:30 – 22:30
Venues: Worldwide Stadium Yokohama
Girls’s Group F, Netherlands vs China
Handball
Date and Time: Tue 27 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Japan vs Montenegro
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Brazil vs Hungary
Date and Time: Tue 27 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Sweden vs ROC
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Republic of Korea vs Netherlands
Date and Time: Tue 27 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Angola vs Norway
Girls’s Preliminary Spherical Group B, France vs Spain
Hockey
Date and Time: Tue 27 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool A, Argentina vs Australia
Males’s Pool A, Japan vs New Zealand
Date and Time: Tue 27 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Males’s Pool A, India vs Spain
Males’s Pool B, Germany vs Nice Britain
Date and Time: Tue 27 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool B, Belgium vs South Africa
Males’s Pool B, Netherlands vs Canada
Judo
Date and Time: Tue 27 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Girls -63 kg Elimination Rounds
Girls -63 kg Quarterfinals
Males -81 kg Elimination Rounds
Males -81 kg Quarterfinals
Date and Time: Tue 27 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Girls -63 kg Repechage
Girls -63 kg Semifinals
Males -81 kg Repechage
Males -81 kg Semifinals
Girls -63 kg Contests for Bronze Medal
Girls -63 kg Ultimate
Males -81 kg Contests for Bronze Medal
Males -81 kg Ultimate
Girls -63 kg Victory Ceremony
Males -81 kg Victory Ceremony
Rowing
Date and Time: Tue 27 July 8:30 – 12:00
Venues: Sea Forest Waterway
Males’s Single Sculls Semifinals C/D
Girls’s Single Sculls Semifinals C/D
Light-weight Males’s Double Sculls Ultimate C
Light-weight Girls’s Double Sculls Ultimate C
Males’s Quadruple Sculls Ultimate B
Girls’s Quadruple Sculls Ultimate B
Males’s Quadruple Sculls Ultimate A
Girls’s Quadruple Sculls Ultimate A
Males’s Quadruple Sculls Victory Ceremony
Males’s Pair Semifinals A/B
Girls’s Quadruple Sculls Victory Ceremony
Girls’s Pair Semifinals A/B
Light-weight Males’s Double Sculls Semifinals A/B
Light-weight Girls’s Double Sculls Semifinals A/B
Rugby
Date and Time: Tue 27 July 9:00 – 12:00
Venues: Tokyo Stadium
Males’s Pool Spherical (6 matches)
Date and Time: Tue 27 July 16:30 – 19:30
Venues: Tokyo Stadium
Males’s Inserting 9-12 (2 matches)
Males’s Quarter-finals (4 matches)
Crusing
Date and Time: Tue 27 July 12:00 – 18:00
Venues: Enoshima Yacht Harbour
Laser Males
Laser Radial Girls
Finn Males
49er Males
49er FX Girls
Capturing
Date and Time: Tue 27 July 9:00 – 16:30
Venues: Asaka Capturing Vary – R&P Qual.&Finals
10m Air Pistol Combined Group Qualification
10m Air Pistol Combined Group Finals
10m Air Pistol Combined Group Victory Ceremony
10m Air Rifle Combined Group Qualification
10m Air Rifle Combined Group Finals
10m Air Rifle Combined Group Victory Ceremony
Browsing
Date and Time: Tue 27 July 7:00 – 14:20
Venues: Tsurigasaki Browsing Seashore
Males’s Quarterfinals
Girls’s Quarterfinals
Males’s Semifinals
Girls’s Semifinals
Swimming
Date and Time: Tue 27 July 10:30 – 12:25
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 200m Freestyle Semifinals
Males’s 200m Freestyle Ultimate
Girls’s 100m Backstroke Ultimate
Males’s 100m Backstroke Ultimate
Males’s 200m Freestyle Victory Ceremony
Girls’s 100m Breaststroke Ultimate
Girls’s 100m Backstroke Victory Ceremony
Males’s 200m Butterfly Semifinals
Males’s 100m Backstroke Victory Ceremony
Girls’s 200m Particular person Medley Semifinals
Girls’s 100m Breaststroke Victory Ceremony
Date and Time: Tue 27 July 19:00 – 21:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 100m Freestyle – Heats
Girls’s 200m Butterfly – Heats
Males’s 200m Breaststroke – Heats
Males’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heats
Males’s 800m Freestyle – Heats
Desk Tennis
Date and Time: Tue 27 July 10:00 – 13:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical 3
Girls’s Singles Spherical 3
Date and Time: Tue 27 July 14:30 – 17:30
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical 3
Girls’s Singles Spherical 3
Males’s Singles Spherical of 16
Girls’s Singles Spherical of 16
Date and Time: Tue 27 July 19:30 – 22:30
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Spherical of 16
Girls’s Singles Spherical of 16
Taekwondo
Date and Time: Tue 27 July 10:00 – 17:00
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls +67 kg Spherical of 16 (8 matches)
Males +80 kg Spherical of 16 (8 matches)
Girls +67 kg Quarterfinals (4 matches)
Males +80 kg Quarterfinals (4 matches)
Girls +67 kg Semifinals (2 matches)
Males +80 kg Semifinals (2 matches)
Date and Time: Tue 27 July 19:00 – 22:30
Venues: Makuhari Messe Corridor A
Girls +67 kg Repechages (2 matches)
Males +80 kg Repechages (2 matches)
Girls +67 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Males +80 kg Bronze Medal Contests (2 matches)
Girls +67 kg Gold Medal Contest
Males +80 kg Gold Medal Contest
Girls +67 kg Victory Ceremony
Males +80 kg Victory Ceremony
Tennis
Date and Time: Tue 27 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles Second Spherical
Girls’s Singles Third Spherical
Males’s Doubles Quarterfinals
Girls’s Doubles Second Spherical/Quarterfinals
Date and Time: Tue 27 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Males’s Singles Second Spherical
Girls’s Singles Third Spherical
Males’s Doubles Quarterfinals
Girls’s Doubles Second Spherical/Quarterfinals
Date and Time: Tue 27 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 2
Males’s Singles Second Spherical
Girls’s Singles Third Spherical
Males’s Doubles Quarterfinals
Girls’s Doubles Second Spherical/Quarterfinals
Date and Time: Tue 27 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 3-11
Males’s Singles Second Roun
Girls’s Singles Third Spherical
Males’s Doubles Quarterfinals
Girls’s Doubles Second Spherical/Quarterfinals
Triathlon
Date and Time: Tue 27 July 6:30 – 9:05
Venues: Odaiba Marine Park
Girls
Girls’s Victory Ceremony
Volleyball
Date and Time: Tue 27 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, ROC vs Argentina
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, China vs United States
Date and Time: Tue 27 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Serbia
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, Italy vs Turkey
Date and Time: Tue 27 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Brazil vs Dominican Rep.
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Republic of Korea vs Kenya
Water Polo
Date and Time: Tue 27 July 10:00 – 12:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, South Africa vs United States
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Montenegro vs Spain
Date and Time: Tue 27 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Kazakhstan vs Serbia
Males’s Preliminary Spherical – Group A, Italy vs Greece
Date and Time: Tue 27 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, Japan vs Hungary
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Australia vs Croatia
Weightlifting
Date and Time: Tue 27 July 11:50 – 14:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Girls’s 59 kg Group B and Girls’s 64 kg Group B
Date and Time: Tue 27 July 15:50 – 18:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Girls’s 59 kg Group A
Girls’s 59 kg Victory Ceremony
Date and Time: Tue 27 July 19:50 – 22:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Girls’s 64 kg Group A
Girls’s 64 kg Victory Ceremony
JULY 28
3×3 Basketball
Date and Time: Wed 28 July 17:00 – 19:10
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Semifinals (2 video games)
Males’s Semifinals (2 video games)
Date and Time: Wed 28 July 20:45 – 23:35
Venues: Aomi City Sports activities Park
Girls’s Bronze Medal Recreation
Males’s Bronze Medal Recreation
Girls’s Gold Medal Recreation
Males’s Gold Medal Recreation
Girls’s Victory Ceremony
Males’s Victory Ceremony
Archery
Date and Time: Wed 28 July 9:30 – 13:25
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Girls’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Date and Time: Wed 28 July 16:00 – 18:40
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Girls’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Creative Gymnastics
Date and Time: Wed 28 July 19:15 – 22:10
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Males’s All-Round Ultimate
Males’s All-Round Victory Ceremony
Badminton
Date and Time: Wed 28 July 9:00 – 14:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Girls’s Singles Group Play Stage
Combined Doubles Quarterfinals
Date and Time: Wed 28 July 18:00 – 21:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Group Play Stage
Baseball/Softball
Date and Time: Wed 28 July 12:00 – 15:00
Venues: Fukushima Azuma Baseball Stadium
Baseball Opening Spherical Group A, Dominican Rep. vs Japan
Basketball
Date and Time: Wed 28 July 10:00 – 12:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group B, Nigeria vs Winner of Olympic Qualifying Match in Break up(Croatia)
Date and Time: Wed 28 July 13:40 – 15:40
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group A, United States vs Islamic Rep. of Iran
Date and Time: Wed 28 July 17:20 – 19:20
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group B, Winner of Olympic Qualifying Match in Belgrade(Serbia) vs Australia
Date and Time: Wed 28 July 21:00 – 23:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group A, Winner of Olympic Qualifying Match in Victoria(Canada) vs France
Seashore Volleyball
Date and Time: Wed 28 July 9:00 – 11:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Wed 28 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Wed 28 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Boxing
Date and Time: Wed 28 July 11:00 – 14:45
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Feather (54-57kg) QuarterFinal
Girls’s Center (69-75kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Gentle Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Date and Time: Wed 28 July 17:00 – 20:45
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Feather (54-57kg) QuarterFinal
Girls’s Center (69-75kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Gentle Heavy (75-81kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Canoe Slalom
Date and Time: Wed 28 July 13:00 – 16:45
Venues: Kasai Canoe Slalom Centre
Canoe (C1) Girls Heats
Kayak (K1) Males Heats
Biking Highway
Date and Time: Wed 28 July 11:30 – 17:40
Venues: Fuji Worldwide Speedway
Girls’s Particular person Time Trial
Girls’s Particular person Time Trial Victory Ceremony
Males’s Particular person Time Trial
Males’s Particular person Time Trial Victory Ceremony
Diving
Date and Time: Wed 28 July 15:00 – 16:00
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s Synchronised 3m Springboard Ultimate
Males’s Synchronised 3m Springboard Victory Ceremony
Equestrian
Date and Time: Wed 28 July 17:30 – 21:25
Venues: Equestrian Park
Dressage Particular person Grand Prix Freestyle
Dressage Particular person Victory Ceremony
Fencing
Date and Time: Wed 28 July 10:00 – 15:20
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Males’s Sabre Group Desk of 16
Males’s Sabre Group Quarterfinals
Males’s Sabre Group Classification 5-8
Males’s Sabre Group Semifinals
Males’s Sabre Group Placement 5-6
Males’s Sabre Group Placement 7-8
Date and Time: Wed 28 July 18:30 – 20:40
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Males’s Sabre Group Bronze Medal Match
Males’s Sabre Group Gold Medal Match
Males’s Sabre Group Victory Ceremony
Soccer
Date and Time: Wed 28 July 17:30 – 22:30
Venues: Sapporo Dome
Males’s Group B, Romania vs New Zealand
Males’s Group A, South Africa vs Mexico
Date and Time: Wed 28 July 17:00 – 22:00
Venues: Miyagi Stadium
Males’s Group D, Germany vs Côte d’Ivoire
Males’s Group C, Australia vs Egypt
Date and Time: Wed 28 July 17:00 – 22:00
Venues: Saitama Stadium
Males’s Group D, Saudi Arabia vs Brazil
Males’s Group C, Spain vs Argentina
Date and Time: Wed 28 July 17:30 – 22:30
Venues: Worldwide Stadium Yokohama
Males’s Group B, Republic of Korea vs Honduras
Males’s Group A, France vs Japan
Handball
Date and Time: Wed 28 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group B, Denmark vs Bahrain
Males’s Preliminary Spherical Group B, Sweden vs Portugal
Date and Time: Wed 28 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group B, Japan vs Egypt
Males’s Preliminary Spherical Group A, Norway vs Argentina
Date and Time: Wed 28 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group A, Brazil vs Spain
Males’s Preliminary Spherical Group A, France vs Germany
Hockey
Date and Time: Wed 28 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool A, Netherlands vs South Africa
Girls’s Pool B, New Zealand vs Spain
Date and Time: Wed 28 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Girls’s Pool A, Nice Britain vs India
Girls’s Pool A, Germany vs Eire
Date and Time: Wed 28 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool B, Japan vs Australia
Males’s Pool A, Japan vs Spain
Date and Time: Wed 28 July 19:00 – 22:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Girls’s Pool B, Argentina vs China
Males’s Pool A, Australia vs New Zealand
Judo
Date and Time: Wed 28 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Girls -70 kg Elimination Rounds
Girls -70 kg Quarterfinals
Males -90 kg Elimination Rounds
Males -90 kg Quarterfinals
Date and Time: Wed 28 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Girls -70 kg Repechage
Girls -70 kg Semifinals
Males -90 kg Repechage
Males -90 kg Semifinals
Girls -70 kg Contests for Bronze Medal
Girls -70 kg Ultimate
Males -90 kg Contests for Bronze Medal
Males -90 kg Ultimate
Girls -70 kg Victory Ceremony
Males -90 kg Victory Ceremony
Rowing
Date and Time: Wed 28 July 8:30 – 11:40
Venues: Sea Forest Waterway
Girls’s Double Sculls Ultimate B
Males’s Double Sculls Ultimate B
Girls’s 4 Ultimate B
Males’s 4 Ultimate B
Girls’s Double Sculls Ultimate A
Males’s Double Sculls Ultimate A
Girls’s Double Sculls Victory Ceremony
Girls’s 4 Ultimate A
Males’s Double Sculls Victory Ceremony
Males’s 4 Finals A
Girls’s 4 Victory Ceremony
Girls’s Eight Repechage
Males’s 4 Victory Ceremony
Males’s Eight Repechage
Girls’s Single Sculls Semifinals A/B
Males’s Single Sculls Semifinals A/B
Rugby
Date and Time: Wed 28 July 9:00 – 12:00
Venues: Tokyo Stadium
Males’s Inserting 11-12
Males’s Inserting 9-10
Males’s Inserting 5-8 (2 matches)
Males’s Semi-finals (2 matches)
Date and Time: Wed 28 July 16:30 – 19:00
Venues: Tokyo Stadium
Males’s Inserting 7-8
Males’s Inserting 5-6
Males’s Bronze Medal Match
Males’s Gold Medal Match
Males’s Victory Ceremony
Crusing
Date and Time: Wed 28 July 12:00 – 18:00
Venues: Enoshima Yacht Harbour
RS:X Males
RS:X Girls
Finn Males
470 Males
470 Girls
49er Males
49er FX Girls
Foiling Nacra 17 Combined
Capturing
Date and Time: Wed 28 July 9:00 – 16:00
Venues: Asaka Capturing Vary – Shotgun Vary
Lure Girls’s Qualification – Day 1
Lure Males’s Qualification – Day 1
Browsing
Date and Time: Wed 28 July 8:00 – 11:35
Venues: Tsurigasaki Browsing Seashore
Girls’s Bronze medal match
Males’s Bronze medal match
Girls’s Gold medal match
Males’s Gold medal match
Girls’s Victory Ceremony
Males’s Victory Ceremony
Swimming
Date and Time: Wed 28 July 10:30 – 13:05
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 100m Freestyle Semifinals
Girls’s 200m Freestyle Ultimate
Males’s 200m Butterfly Ultimate
Girls’s 200m Butterfly Semifinals
Girls’s 200m Freestyle Victory Ceremony
Males’s 200m Breaststroke Semifinals
Males’s 200m Butterfly Victory Ceremony
Girls’s 200m Particular person Medley Ultimate
Girls’s 1500m Freestyle Ultimate
Girls’s 200m Particular person Medley Victory Ceremony
Males’s 4 x 200m Freestyle Relay Ultimate
Girls’s 1500m Freestyle Victory Ceremony
Males’s 4 x 200m Freestyle Victory Ceremony
Date and Time: Wed 28 July 19:00 – 21:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 100m Freestyle – Heats
Males’s 200m Backstroke – Heats
Girls’s 200m Breaststroke – Heats~
Males’s 200m Particular person Medley – Heats
Girls’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heats
Desk Tennis
Date and Time: Wed 28 July 10:00 – 13:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Girls’s Singles Quarterfinals
Males’s Singles Quarterfinals
Date and Time: Wed 28 July 15:00 – 18:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Girls’s Singles Quarterfinals
Males’s Singles Quarterfinals
Date and Time: Wed 28 July 20:00 – 22:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Quarterfinals
Tennis
Date and Time: Wed 28 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles Third Spherical
Girls’s Singles Quarterfinals
Males’s Doubles Semifinals
Girls’s Doubles Quarterfinals
Combined Doubles First Spherical
Date and Time: Wed 28 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Males’s Singles Third Spherical
Girls’s Singles Quarterfinals
Males’s Doubles Semifinals
Girls’s Doubles Quarterfinals
Combined Doubles First Spherical
Date and Time: Wed 28 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 2
Males’s Singles Third Spherical
Girls’s Singles Quarterfinals
Girls’s Doubles Quarterfinals
Combined Doubles First Spherical
Date and Time: Wed 28 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 3-11
Males’s Singles Third Spherical
Combined Doubles First Spherical
Volleyball
Date and Time: Wed 28 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Canada vs Islamic Rep. of Iran
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, United States vs Tunisia
Date and Time: Wed 28 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, Argentina vs France
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Poland vs Venezuela
Date and Time: Wed 28 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Italy
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, Brazil vs ROC
Water Polo
Date and Time: Wed 28 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, Hungary vs United States
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, Canada vs South Africa
Date and Time: Wed 28 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, China vs Japan
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, Netherlands vs Spain
Weightlifting
Date and Time: Wed 28 July 13:50 – 16:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 73 kg Group B
Date and Time: Wed 28 July 19:50 – 22:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 73 kg Group A
Males’s 73 kg Victory Ceremony
JULY 29
Archery
Date and Time: Thu 29 July 9:30 – 13:25
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Girls’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Date and Time: Thu 29 July 16:00 – 18:40
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Girls’s Particular person 1/32 & 1/16 Eliminations
Creative Gymnastics
Date and Time: Thu 29 July 19:50 – 22:05
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Girls’s All-Round Ultimate
Girls’s All-Round Victory Ceremony
Badminton
Date and Time: Thu 29 July 9:00 – 15:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Combined Doubles Semifinals
Males’s Doubles Quarterfinals
Girls’s Singles Spherical of 16
Date and Time: Thu 29 July 17:00 – 22:00
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Spherical of 16
Girls’s Doubles Quarterfinals
Baseball/Softball
Date and Time: Thu 29 July 19:00 – 22:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Baseball Opening Spherical Group B, Israel vs Republic of Korea
Basketball
Date and Time: Thu 29 July 10:00 – 12:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Canada vs Republic of Korea
Date and Time: Thu 29 July 13:40 – 15:40
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group C, Winner of Olympic Qualifying Match in Kaunas(Lithuania) vs Japan
Date and Time: Thu 29 July 17:20 – 19:20
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Spain vs Serbia
Date and Time: Thu 29 July 21:00 – 23:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group C, Spain vs Argentina
Seashore Volleyball
Date and Time: Thu 29 July 9:00 – 11:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Thu 29 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Thu 29 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Boxing
Date and Time: Thu 29 July 11:00 – 14:10
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Center (69-75kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Tremendous Heavy (+91kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Date and Time: Thu 29 July 17:00 – 20:10
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Center (69-75kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Tremendous Heavy (+91kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Canoe Slalom
Date and Time: Thu 29 July 14:00 – 16:45
Venues: Kasai Canoe Slalom Centre
Canoe (C1) Girls Semi-final
Canoe (C1) Girls Ultimate
Canoe (C1) Girls Victory Ceremony
Biking BMX Racing
Date and Time: Thu 29 July 10:00 – 12:00
Venues: Ariake City Sports activities Park
Males’s Quarterfinals
Girls’s Quarterfinals
Fencing
Date and Time: Thu 29 July 10:50 – 16:25
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Foil Group Quarterfinals
Girls’s Foil Group Classification 5-8
Girls’s Foil Group Semifinals
Girls’s Foil Group Placement 5-6
Girls’s Foil Group Placement 7-8
Date and Time: Thu 29 July 18:30 – 21:30
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Foil Group Bronze Medal Match
Girls’s Foil Group Gold Medal Match
Girls’s Foil Group Victory Ceremony
Golf
Date and Time: Thu 29 July 7:30 – 16:00
Venues: Kasumigaseki Nation Membership
Males’s Particular person Stroke Play Spherical 1
Handball
Date and Time: Thu 29 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Netherlands vs Angola
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Spain vs Brazil
Date and Time: Thu 29 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Japan vs Republic of Korea
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Montenegro vs Norway
Date and Time: Thu 29 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Hungary vs ROC
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Sweden vs France
Hockey
Date and Time: Thu 29 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool A, India vs Argentina
Males’s Pool B, South Africa vs Germany
Date and Time: Thu 29 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Males’s Pool B, Belgium vs Canada
Males’s Pool B, Netherlands vs Nice Britain
Date and Time: Thu 29 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool B, Spain vs China
Girls’s Pool B, Japan vs Argentina
Date and Time: Thu 29 July 19:00 – 22:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Girls’s Pool A, Nice Britain vs Netherlands
Girls’s Pool B, New Zealand vs Australia
Judo
Date and Time: Thu 29 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Girls -78 kg Elimination Rounds
Girls -78 kg Quarterfinals
Males -100 kg Elimination Rounds
Males -100 kg Quarterfinals
Date and Time: Thu 29 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Girls -78 kg Repechage
Girls -78 kg Semifinals
Males -100 kg Repechage
Males -100 kg Semifinals
Girls -78 kg Contests for Bronze Medal
Girls -78 kg Ultimate
Males -100 kg Contests for Bronze Medal
Males -100 kg Ultimate
Girls -78 kg Victory Ceremony
Males -100 kg Victory Ceremony
Rowing
Date and Time: Thu 29 July 8:30 – 11:50
Venues: Sea Forest Waterway
Males’s Single Sculls Ultimate F
Girls’s Single Sculls Ultimate F
Males’s Single Sculls Ultimate E
Girls’s Single Sculls Ultimate E
Males’s Pair Ultimate A
Girls’s Pair Ultimate A
Males’s Pair Victory Ceremony
Light-weight Males’s Double Sculls Ultimate A
Girls’s Pair Victory Ceremony
Light-weight Girls’s Double Sculls Ultimate A
Light-weight Males’s Double Sculls Victory Ceremony
Males’s Pairs Ultimate B
Light-weight Girls’s Double Sculls Victory Ceremony
Girls’s Pairs Ultimate B
Light-weight Males’s Double Sculls Ultimate B
Light-weight Girls’s Double Sculls Ultimate B
Girls’s Single Sculls Ultimate D
Males’s Single Sculls Ultimate D
Rugby
Date and Time: Thu 29 July 9:00 – 12:00
Venues: Tokyo Stadium
Girls’s Pool Spherical (6 matches)
Date and Time: Thu 29 July 16:30 – 19:30
Venues: Tokyo Stadium
Girls’s Pool Spherical (6 matches)
Crusing
Date and Time: Thu 29 July 12:00 – 18:00
Venues: Enoshima Yacht Harbour
RS:X Males
RS:X Girls
Laser Males
Laser Radial Girls
Finn Males
470 Males
470 Girls
Foiling Nacra 17 Combined
Capturing
Date and Time: Thu 29 July 9:00 – 12:45
Venues: Asaka Capturing Vary – R&P Finals Corridor
25m Pistol Girls’s Precision Stage
Date and Time: Thu 29 July 9:00 – 16:55
Venues: Asaka Capturing Vary – Shotgun Vary
Lure Girls’s Qualification – Day 2
Lure Males’s Qualification – Day 2
Lure Girls’s Finals
Lure Males’s Finals
Lure Girls’s Victory Ceremony
Lure Males’s Victory Ceremony
Browsing
Date and Time: Thu 29 July
Venues: Tsurigasaki Browsing Seashore
Swimming
Date and Time: Thu 29 July 10:30 – 13:10
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 800m Freestyle Ultimate
Males’s 200m Breaststroke Ultimate
Girls’s 100m Freestyle Semifinals
Males’s 200m Backstroke Semifinals
Males’s 800m Freestyle Victory Ceremony
Girls’s 200m Butterfly Ultimate
Males’s 100m Freestyle Ultimate
Males’s 200m Breaststroke Victory Ceremony
Girls’s 200m Breaststroke Semifinals
Males’s 200m Particular person Medley Semifinals
Girls’s 200m Butterfly Victory Ceremony
Girls’s 4 x 200m Freestyle Relay Ultimate
Males’s 100m Freestyle Victory Ceremony
Girls’s 4 x 200m Freestyle Relay Victory Ceremony
Date and Time: Thu 29 July 19:00 – 21:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 800m Freestyle – Heats
Males’s 100m Butterfly – Heats
Girls’s 200m Backstroke – Heats
Combined 4 x 100m Medley Relay – Heats
Desk Tennis
Date and Time: Thu 29 July 11:00 – 13:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Girls’s Singles Semifinals
Date and Time: Thu 29 July 15:00 – 17:00
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Semifinals
Date and Time: Thu 29 July 20:00 – 22:10
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Girls’s Singles Bronze Medal Match
Girls’s Singles Gold Medal Match
Girls’s Singles Victory Ceremony
Tennis
Date and Time: Thu 29 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles Quarterfinals
Girls’s Singles Semifinals
Girls’s Doubles Semifinals
Combined Doubles Quarterfinals
Date and Time: Thu 29 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Males’s Singles Quarterfinals
Girls’s Doubles Semifinals
Combined Doubles Quarterfinals
Date and Time: Thu 29 July 11:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 2
Combined Doubles Quarterfinals
Volleyball
Date and Time: Thu 29 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, Italy vs Argentina
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Republic of Korea vs Dominican Rep.
Date and Time: Thu 29 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Serbia vs Kenya
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, China vs ROC
Date and Time: Thu 29 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Brazil
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, United States vs Turkey
Water Polo
Date and Time: Thu 29 July 10:00 – 12:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, Hungary vs South Africa
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Spain vs Kazakhstan
Date and Time: Thu 29 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, United States vs Italy
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Croatia vs Montenegro
Date and Time: Thu 29 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, Greece vs Japan
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Serbia vs Australia
JULY 30
Archery
Date and Time: Fri 30 July 9:30 – 11:15
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Girls’s Particular person 1/8 Eliminations
Date and Time: Fri 30 July 14:45 – 17:20
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Girls’s Particular person Quarterfinals
Girls’s Particular person Semifinals
Girls’s Particular person Bronze Medal Match
Girls’s Particular person Gold Medal Match
Girls’s Particular person Victory Ceremony
Athletics
Date and Time: Fri 30 July 9:00 – 12:30
Venues: Olympic Stadium
Males’s 3000m Steeplechase Spherical 1
Males’s Excessive Leap Qualifying Spherical
Males’s Discus Throw Qualifying Spherical
Girls’s 800m Spherical 1
Males’s 400m Hurdles Spherical 1
Girls’s 100m Spherical 1
Date and Time: Fri 30 July 19:00 – 21:00
Venues: Olympic Stadium
Girls’s 5000m Spherical 1
Girls’s Triple Leap Qualifying Spherical
Girls’s Shot Put Qualifying Spherical
Combined 4 x 400m Relay Spherical 1
Males’s 10,000m Ultimate
Badminton
Date and Time: Fri 30 July 9:00 – 12:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Girls’s Singles Quarterfinals
Combined Doubles Bronze Medal Match
Date and Time: Fri 30 July 15:30 – 21:30
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Combined Doubles Gold Medal Match
Combined Doubles Victory Ceremony
Girls’s Singles Quarterfinals
Males’s Doubles Semifinals
Baseball/Softball
Date and Time: Fri 30 July 12:00 – 15:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Baseball Opening Spherical Group A, Mexico vs Dominican Rep.
Date and Time: Fri 30 July 19:00 – 22:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Baseball Opening Spherical Group B, United States vs Israel
Basketball
Date and Time: Fri 30 July 10:00 – 12:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group C, Belgium vs Puerto Rico
Date and Time: Fri 30 July 13:40 – 15:40
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group B, United States vs Japan
Date and Time: Fri 30 July 17:20 – 19:20
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group B, France vs Nigeria
Date and Time: Fri 30 July 21:00 – 23:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical Group C, China vs Australia
Seashore Volleyball
Date and Time: Fri 30 July 9:00 – 11:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Fri 30 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Fri 30 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Boxing
Date and Time: Fri 30 July 11:00 – 14:10
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Gentle (57-60kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Welter (64-69kg) Quarterfinals
Males’s Welter (63-69kg) Quarterfinals
Males’s Gentle Heavy (75-81kg) Quarterfinals
Males’s Heavy (81-91kg) Quarterfinals
Date and Time: Fri 30 July 17:00 – 20:10
Venues: Kokugikan Enviornment
Girls’s Gentle (57-60kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Welter (64-69kg) Quarterfinals
Males’s Welter (63-69kg) Quarterfinals
Males’s Gentle Heavy (75-81kg) Quarterfinals
Males’s Heavy (81-91kg) Quarterfinals
Canoe Slalom
Date and Time: Fri 30 July 14:00 – 17:00
Venues: Kasai Canoe Slalom Centre
Kayak (K1) Males Semi-final
Kayak (K1) Males Ultimate
Kayak (K1) Males Victory Ceremony
Biking BMX Racing
Date and Time: Fri 30 July 10:00 – 12:20
Venues: Ariake City Sports activities Park
Males’s Semifinals
Girls’s Semifinals
Males’s Ultimate
Girls’s Ultimate
Males’s Victory Ceremony
Girls’s Victory Ceremony
Diving
Date and Time: Fri 30 July 15:00 – 17:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 3m Springboard Preliminary
Equestrian
Date and Time: Fri 30 July 8:30 – 11:00
Venues: Equestrian Park
Eventing Dressage Group and Particular person Day 1 – Session 1
Date and Time: Fri 30 July 17:30 – 20:10
Venues: Equestrian Park
Eventing Dressage Group and Particular person Day 1 – Session 2
Fencing
Date and Time: Fri 30 July 10:00 – 15:20
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Males’s Epée Group Desk of 16
Males’s Epée Group Quarterfinals
Males’s Epée Group Classification 5-8
Males’s Epée Group Semifinals
Males’s Epée Group Placement 5-6
Males’s Epée Group Placement 7-8
Date and Time: Fri 30 July 18:30 – 20:40
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Males’s Epée Group Bronze Medal Match
Males’s Epée Group Gold Medal Match
Males’s Epée Group Victory Ceremony
Soccer
Date and Time: Fri 30 July 17:00 – 20:00
Venues: Miyagi Stadium
Girls’s Quarterfinal
Date and Time: Fri 30 July 18:00 – 21:00
Venues: Ibaraki Kashima Stadium
Girls’s Quarterfinal
Date and Time: Fri 30 July 19:00 – 22:00
Venues: Saitama Stadium
Girls’s Quarterfinal
Date and Time: Fri 30 July 20:00 – 23:00
Venues: Worldwide Stadium Yokohama
Girls’s Quarterfinal
Golf
Date and Time: Fri 30 July 7:30 – 16:00
Venues: Kasumigaseki Nation Membership
Males’s Particular person Stroke Play Spherical 2
Handball
Date and Time: Fri 30 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group A, Argentina vs Brazil
Males’s Preliminary Spherical Group B, Bahrain vs Japan
Date and Time: Fri 30 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group A, France vs Spain
Males’s Preliminary Spherical Group B, Sweden vs Egypt
Date and Time: Fri 30 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Males’s Preliminary Spherical Group B, Portugal vs Denmark
Males’s Preliminary Spherical Group A, Germany vs Norway
Hockey
Date and Time: Fri 30 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool A, South Africa vs Germany
Girls’s Pool A, Eire vs India
Date and Time: Fri 30 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Males’s Pool A, Australia vs Spain
Males’s Pool B, Canada vs South Africa
Date and Time: Fri 30 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Males’s Pool A, Japan vs India
Males’s Pool B, Germany vs Netherlands
Date and Time: Fri 30 July 19:00 – 22:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Males’s Pool A, Argentina vs New Zealand
Males’s Pool B, Belgium vs Nice Britain
Judo
Date and Time: Fri 30 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Girls +78 kg Elimination Rounds
Girls +78 kg Quarterfinals
Males +100 kg Elimination Rounds
Males +100 kg Quarterfinals
Date and Time: Fri 30 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Girls +78 kg Repechage
Girls +78 kg Semifinals
Males +100 kg Repechage
Males +100 kg Semifinals
Girls +78 kg Contests for Bronze Medal
Girls +78 kg Ultimate
Males +100 kg Contests for Bronze Medal
Males +100 kg Ultimate
Girls +78 kg Victory Ceremony
Males +100 kg Victory Ceremony
Rowing
Date and Time: Fri 30 July 8:45 – 10:55
Venues: Sea Forest Waterway
Girls’s Single Sculls Ultimate C
Males’s Single Sculls Ultimate C
Girls’s Single Sculls Ultimate B
Males’s Single Sculls Ultimate B
Girls’s Single Sculls Ultimate A
Males’s Single Sculls Ultimate A
Girls’s Single Sculls Victory Ceremony
Girls’s Eight Ultimate A
Males’s Single Sculls Victory Ceremony
Males’s Eight Ultimate A
Girls’s Eight Victory Ceremony
Males’s Eight Victory Ceremony
Rugby
Date and Time: Fri 30 July 9:00 – 12:00
Venues: Tokyo Stadium
Girls’s Pool Spherical (6 matches)
Date and Time: Fri 30 July 16:30 – 19:30
Venues: Tokyo Stadium
Girls’s Inserting 9-12 (2 matches)
Girls’s Quarter-finals (4 matches)
Crusing
Date and Time: Fri 30 July 12:00 – 18:00
Venues: Enoshima Yacht Harbour
Laser Males
Laser Radial Girls
470 Males
470 Girls
49er Males
49er FX Girls
Capturing
Date and Time: Fri 30 July 9:00 – 15:00
Venues: Asaka Capturing Vary – R&P Finals Corridor
25m Pistol Girls’s Qualification
25m Pistol Girls’s Finals
25m Pistol Girls’s Victory Ceremony
Browsing
Date and Time: Fri 30 July
Venues: Tsurigasaki Browsing Seashore
Competitors TBD
Swimming
Date and Time: Fri 30 July 10:30 – 12:10
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 100m Butterfly Semifinals
Girls’s 200m Breaststroke Ultimate
Males’s 200m Backstroke Ultimate
Girls’s 100m Freestyle Ultimate
Girls’s 200m Breaststroke Victory Ceremony
Males’s 200m Particular person Medley Ultimate
Males’s 200m Backstroke Victory Ceremony
Girls’s 200m Backstroke Semifinals
Girls’s 100m Freestyle Victory Ceremony
Males’s 200m Particular person Medley Victory Ceremony
Date and Time: Fri 30 July 19:00 – 21:30
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 50m Freestyle – Heats
Girls’s 50m Freestyle – Heats
Males’s 1500m Freestyle – Heats
Girls’s 4 x 100m Medley Relay – Heats
Males’s 4 x 100m Medley Relay – Heats
Desk Tennis
Date and Time: Fri 30 July 20:00 – 22:10
Venues: Tokyo Metropolitan Gymnasium
Males’s Singles Bronze Medal Match
Males’s Singles Gold Medal Match
Males’s Singles Victory Ceremony
Tennis
Date and Time: Fri 30 July 12:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles Semifinals
Males’s Doubles Gold Medal Match
Males’s Doubles Victory Ceremony
Date and Time: Fri 30 July 12:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Males’s Doubles Bronze Medal Match
Combined Doubles Semifinals
Trampoline Gymnastics
Date and Time: Fri 30 July 13:00 – 15:30
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Girls’s Qualification
Girls’s Ultimate
Girls’s Victory Ceremony
Volleyball
Date and Time: Fri 30 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Canada vs Venezuela
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, Brazil vs United States
Date and Time: Fri 30 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Poland
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, Argentina vs Tunisia
Date and Time: Fri 30 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Males’s Preliminary Spherical – Pool A, Italy vs Islamic Rep. of Iran
Males’s Preliminary Spherical – Pool B, ROC vs France
Water Polo
Date and Time: Fri 30 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, South Africa vs Netherlands
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, United States vs ROC
Date and Time: Fri 30 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Girls’s Preliminary Spherical – Group B, Japan vs Hungary
Girls’s Preliminary Spherical – Group A, Spain vs Australia
JULY 31
Archery
Date and Time: Sat 31 July 9:30 – 11:15
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person 1/8 Eliminations
Date and Time: Sat 31 July 14:45 – 17:20
Venues: Yumenoshima Park Archery Area
Males’s Particular person Quarterfinals
Males’s Particular person Semifinals
Males’s Particular person Bronze Medal Match
Males’s Particular person Gold Medal Match
Males’s Particular person Victory Ceremony
Athletics
Date and Time: Sat 31 July 9:00 – 12:00
Venues: Olympic Stadium
Girls’s 400m Hurdles Spherical 1
Girls’s Discus Throw Qualifying Spherical
Males’s Pole Vault Qualifying Spherical
Males’s 800m Spherical 1
Girls’s 100m Hurdles Qualifying Spherical
Males’s 100m Preliminary Spherical
Date and Time: Sat 31 July 19:00 – 21:55
Venues: Olympic Stadium
Males’s 10,000m Victory Ceremony
Males’s Lengthy Leap Qualifying Spherical
Girls’s 100m Semifinals
Males’s 100m Spherical 1
Males’s Discus Throw Ultimate
Girls’s 800m Semifinals
Combined 4 x 400m Relay Ultimate
Girls’s 100m Ultimate
Badminton
Date and Time: Sat 31 July 9:00 – 16:00
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Males’s Singles Quarterfinals
Girls’s Doubles Semifinals
Date and Time: Sat 31 July 18:00 – 23:00
Venues: Musashino Forest Sport Plaza
Girls’s Singles Semifinals
Males’s Doubles Bronze Medal Match
Males’s Doubles Gold Medal Match
Males’s Doubles Victory Ceremony
Baseball/Softball
Date and Time: Sat 31 July 12:00 – 15:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Baseball Opening Spherical Group A, Japan vs Mexico
Date and Time: Sat 31 July 19:00 – 22:00
Venues: Yokohama Baseball Stadium
Baseball Opening Spherical Group B, Republic of Korea vs United States
Basketball
Date and Time: Sat 31 July 10:00 – 12:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group A, Islamic Rep. of Iran vs France
Date and Time: Sat 31 July 13:40 – 15:40
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group B, Winner of Olympic Qualifying Match in Belgrade(Serbia) vs Nigeria
Date and Time: Sat 31 July 17:20 – 19:20
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group B, Australia vs Winner of Olympic Qualifying Match in Break up(Croatia)
Date and Time: Sat 31 July 21:00 – 23:00
Venues: Saitama Tremendous Enviornment
Males’s Preliminary Spherical Group A, United States vs Winner of Olympic Qualifying Match in Victoria(Canada)
Seashore Volleyball
Date and Time: Sat 31 July 9:00 – 11:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (3 matches)
Date and Time: Sat 31 July 15:00 – 17:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Preliminaries (2 matches)
Males’s or Girls’s Fortunate Loser (1 match)
Date and Time: Sat 31 July 20:00 – 22:50
Venues: Shiokaze Park
Males’s or Girls’s Fortunate Loser (3 matches)
Boxing
Date and Time: Sat 31 July 11:00 – 13:55
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Fly (48-52kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Gentle (57-63kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Center (69-75kg) QuarterFinals
Girls’s Feather (54-57kg) SemiFinal
Date and Time: Sat 31 July 17:00 – 19:55
Venues: Kokugikan Enviornment
Males’s Fly (48-52kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Males’s Gentle (57-63kg) – Preliminaries – Spherical of 16
Girls’s Center (69-75kg) QuarterFinals
Girls’s Feather (54-57kg) SemiFinal
Biking BMX Freestyle
Date and Time: Sat 31 July 10:10 – 12:20
Venues: Ariake City Sports activities Park
Girls’s Park Seeding
Males’s Park Seeding
Diving
Date and Time: Sat 31 July 15:00 – 16:25
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Girls’s 3m Springboard Semifinal
Equestrian
Date and Time: Sat 31 July 8:30 – 11:00
Venues: Equestrian Park
Eventing Dressage Group and Particular person Day 2 – Session 3
Fencing
Date and Time: Sat 31 July 10:00 – 15:20
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Sabre Group Desk of 16
Girls’s Sabre Group Quarterfinals
Girls’s Sabre Group Classification 5-8
Girls’s Sabre Group Semifinals
Girls’s Sabre Group Placement 5-6
Girls’s Sabre Group Placement 7-8
Date and Time: Sat 31 July 18:30 – 20:40
Venues: Makuhari Messe Corridor B
Girls’s Sabre Group Bronze Medal Match
Girls’s Sabre Group Gold Medal Match
Girls’s Sabre Group Victory Ceremony
Soccer
Date and Time: Sat 31 July 17:00 – 20:00
Venues: Miyagi Stadium
Males’s Quarterfinal
Date and Time: Sat 31 July 18:00 – 21:00
Venues: Ibaraki Kashima Stadium
Males’s Quarterfinal
Date and Time: Sat 31 July 19:00 – 22:00
Venues: Saitama Stadium
Males’s Quarterfinal
Date and Time: Sat 31 July 20:00 – 23:00
Venues: Worldwide Stadium Yokohama
Males’s Quarterfinal
Golf
Date and Time: Sat 31 July 7:30 – 16:00
Venues: Kasumigaseki Nation Membership
Males’s Particular person Stroke Play Spherical 3
Handball
Date and Time: Sat 31 July 9:00 – 12:30
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Angola vs Japan
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Montenegro vs Republic of Korea
Date and Time: Sat 31 July 14:15 – 17:45
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group B, ROC vs France
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Brazil vs Sweden
Date and Time: Sat 31 July 19:30 – 23:00
Venues: Yoyogi Nationwide Stadium
Girls’s Preliminary Spherical Group B, Hungary vs Spain
Girls’s Preliminary Spherical Group A, Norway vs Netherlands
Hockey
Date and Time: Sat 31 July 9:30 – 13:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool B, China vs New Zealand
Girls’s Pool B, Argentina vs Australia
Date and Time: Sat 31 July 10:00 – 13:45
Venues: Oi Hockey Stadium – South Pitch
Girls’s Pool B, Japan vs Spain
Girls’s Pool A, India vs South Africa
Date and Time: Sat 31 July 18:30 – 22:15
Venues: Oi Hockey Stadium – North Pitch
Girls’s Pool A, Germany vs Netherlands
Girls’s Pool A, Eire vs Nice Britain
Judo
Date and Time: Sat 31 July 11:00 – 14:30
Venues: Nippon Budokan
Combined Group Elimination rounds
Combined Group Quarterfinals
Combined Group Repechage
Combined Group Semifinals
Date and Time: Sat 31 July 17:00 – 19:50
Venues: Nippon Budokan
Combined Group Match for Bronze Medal
Combined Group Ultimate
Combined Group Victory Ceremony
Rugby
Date and Time: Sat 31 July 9:00 – 12:00
Venues: Tokyo Stadium
Girls’s Inserting 11-12
Girls’s Inserting 9-10
Girls’s Inserting 5-8 (2 matches)
Girls’s Semi-finals (2 matches)
Date and Time: Sat 31 July 16:30 – 19:00
Venues: Tokyo Stadium
Girls’s Inserting 7-8
Girls’s Inserting 5-6
Girls’s Bronze Medal Match
Girls’s Gold Medal Match
Girls’s Victory Ceremony
Crusing
Date and Time: Sat 31 July 12:00 – 18:00
Venues: Enoshima Yacht Harbour
Finn Males
49er Males
49er FX Girls
Foiling Nacra 17 Combined
RS:X Girls – Medal Race
RS:X Males – Medal Race
RS:X Girls – Victory Ceremony
RS:X Males – Victory Ceremony
Capturing
Date and Time: Sat 31 July 9:00 – 14:50
Venues: Asaka Capturing Vary – Shotgun Vary
Lure Combined Group Qualification
Lure Combined Group Finals
Lure Combined Group Victory Ceremony
Date and Time: Sat 31 July 12:00 – 17:10
Venues: Asaka Capturing Vary – R&P Qual.&Finals
50m Rifle 3 Positions Girls’s Qualification
50m Rifle 3 Positions Girls’s Finals
50m Rifle 3 Positions Girls’s Victory Ceremony
Browsing
Date and Time: Sat 31 July
Venues: Tsurigasaki Browsing Seashore
Competitors TBD
Swimming
Date and Time: Sat 31 July 10:30 – 12:20
Venues: Tokyo Aquatics Centre
Males’s 100m Butterfly Ultimate
Girls’s 200m Backstroke Ultimate
Girls’s 800m Freestyle Ultimate
Males’s 100m Butterfly Victory Ceremony
Males’s 50m Freestyle Semifinals
Girls’s 200m Backstroke Victory Ceremony
Girls’s 50m Freestyle Semifinals
Combined 4 x 100m Medley Relay Ultimate
Girls’s 800m Freestyle Victory Ceremony
Combined 4 x 100m Medley Relay Victory Ceremony
Tennis
Date and Time: Sat 31 July 12:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Middle Courtroom
Males’s Singles Bronze Medal Match
Girls’s Singles Bronze Medal Match
Girls’s Singles Gold Medal Match
Girls’s Singles Victory Ceremony
Date and Time: Sat 31 July 12:00 – 20:00
Venues: Ariake Tennis Park – Courtroom 1
Girls’s Doubles Bronze Medal Match
Combined Doubles Bronze Medal Match
Trampoline Gymnastics
Date and Time: Sat 31 July 13:00 – 15:30
Venues: Ariake Gymnastics Centre
Males’s Qualification
Males’s Ultimate
Males’s Victory Ceremony
Triathlon
Date and Time: Sat 31 July 7:30 – 9:25
Venues: Odaiba Marine Park
Combined Relay
Combined Relay Victory Ceremony
Volleyball
Date and Time: Sat 31 July 9:00 – 12:50
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Dominican Rep. vs Kenya
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, United States vs ROC
Date and Time: Sat 31 July 14:20 – 18:10
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, Argentina vs Turkey
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Serbia vs Brazil
Date and Time: Sat 31 July 19:40 – 23:30
Venues: Ariake Enviornment
Girls’s Preliminary Spherical – Pool A, Japan vs Republic of Korea
Girls’s Preliminary Spherical – Pool B, China vs Italy
Water Polo
Date and Time: Sat 31 July 10:00 – 12:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Montenegro vs Kazakhstan
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Australia vs Spain
Date and Time: Sat 31 July 14:00 – 16:50
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, United States vs Hungary
Males’s Preliminary Spherical – Group B, Croatia vs Serbia
Date and Time: Sat 31 July 18:20 – 21:10
Venues: Tatsumi Water Polo Centre
Males’s Preliminary Spherical – Group A, Italy vs Japan
Males’s Preliminary Spherical – Group A, South Africa vs Greece
Weightlifting
Date and Time: Sat 31 July 11:50 – 14:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 81 kg Group B and Males’s 96 kg Group B
Date and Time: Sat 31 July 15:50 – 18:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 81 kg Group A
Males’s 81 kg Victory Ceremony
Date and Time: Sat 31 July 19:50 – 22:00
Venues: Tokyo Worldwide Discussion board
Males’s 96 kg Group A
Males’s 96 kg Victory Ceremony
(CREDIT: OLYMPICS. COM)



Supply hyperlink