December 2, 2022


NEW DELHI: Discus thrower Kamalpreet Kaur produced top-of-the-line performances by an Indian within the Olympics, although in a qualifying spherical, as she made it to the finals. The 25-year-old Kaur, competing in qualification B, despatched the discus to a distance of 64m in her third and remaining try to be one of many solely two automated qualifiers for the ultimate spherical, the opposite being American Valarie Allman (66.42m). The ultimate will held on August 2. Star Indian boxer Amit Panghal (52kg) bowed out of the Olympics with a surprising 1-4 loss to Rio Video games silver-medallist Yuberjen Martinez, crushed by the Colombian’s relentless assaults and tempo in a draining pre-quarterfinal bout.
Following is the whole schedule of Indian motion on Saturday:
GOLF
4:15 AM: Males’s Particular person Stroke Play Spherical 2 (Anirban Lahiri tied-30 in Spherical 2)
ATHLETICS
6:00 AM: Ladies’s Discus Throw Qualification – Group A (Seema Punia fails to qualify for remaining)
GOLF
6:00 AM: Males’s Particular person Stroke Play Spherical 3 (Anirban Lahiri tied 28, Udayan Mane tied 55 in Spherical 3)
ARCHERY
7:18 AM: Males’s Particular person 1/8 Eliminations (Atanu Das loses 4-6 to Takaharu Furukawa of Japan in Males’s Particular person 1/8 Eliminations)
ATHLETICS
7:25 AM: Ladies’s Discus Throw Qualification – Group B (Kamalpreet Kaur qualifies for remaining)
BOXING
7:30 AM: Males’s Fly (48-52kg) – Spherical of 16 (Amit Panghal loses 1:4 to Yuberjen Herney Martinez Rivas of Colombia)

Tokyo Olympics-Schedule Template

SHOOTING
8:30 AM: 50m Rifle 3 Positions Ladies’s Qualification (Tejaswini Sawant, Anjum Moudgil fail to qualify for finals)
SAILING
8:35 AM: Males’s Skiff – 49er – Race 10 (Ganapathy Kelapanda-Varun Thakkar end tenth in Race 10, ninth in Race 11)
HOCKEY
8:45 AM: Ladies’s Pool A (India beat South Africa 4-3 and qualify for quarterfinals after Nice Britain defeat Eire 2-0 in final Pool A match)
BADMINTON
3:20 PM: Ladies’s Singles Semi-final (PV Sindhu loses 18-21, 12-21 to Tai Tzu-Ying of Chinese language Taipei. She is going to face He Bing Jiao in bronze medal match)
BOXING
3:36 PM: Ladies’s Center (69-75kg) Quarterfinal 4 (Pooja Rani loses 0-5 to Qian Li of China)
ATHLETICS
3:40 PM: Males’s Lengthy Bounce Qualification – Group B ( M Sreeshankar fails to qualify for the ultimate after ending twenty fifth general with a greatest leap of seven.69m)



Supply hyperlink