December 10, 2022


NEW DELHI: Ace shuttler and Rio Olympics silver medallist PV Sindhu opened her marketing campaign within the Tokyo Video games on Sunday with a straightforward win in opposition to Ksenia Polikarpova of Israel. Weightlifter Mirabai Chanu had opened India’s medal account on Day 2 with a silver.
Following is the entire schedule of Indian motion on July 25:
SHOOTING
5:30 AM: 10m Air Pistol Girls’s Qualification (Yashaswini Singh Deswal, Manu Bhaker Fail to qualify for remaining)
SHOOTING
6:30 AM: Skeet Males’s Qualification – Day 1 (Mairaj Ahmad Khan, Angad Vir Singh Bajwa) Angad completed eleventh and Ahmad twenty fifth. Each will probably be in motion once more on Day 2 of qualification on Monday, July 26.
ARTISTIC GYMNASTICS
6:30 AM: Pranati Nayak in Girls’s Qualification – Subdivision 1 (Creative gymnast Pranati Nayak fails to qualify for All-Round Closing)
ROWING
6:40 AM: Light-weight Males’s Double Sculls Repechage 2 (Arjun Lal Jat, Arvind Singh) – Completed third to qualify for semis

Tokyo Olympics-25 July

BADMINTON
7:10 AM: Girls’s Singles Group Play Stage – Group J (PV Sindhu vs Ksenia Polikarpova of Israel) – Sindhu received 21-7, 21-10
TENNIS
7:30 AM: Girls’s Doubles First Spherical (Sania Mirza/Ankita Raina vs Liudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok of Ukraine) – Sania/Ankita misplaced 6-0, 6-7, 8-10
SAILING
8:35 AM: Girls’s One Individual Dinghy – Laser Radial – Race 01 (Nethra Kumanan) – Completed thirty third
Adopted by Race 02
SHOOTING
9:30 AM: 10m Air Rifle Males’s Qualification (Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar fail to qualify for remaining)
TABLE TENNIS
10:30 AM: Males’s Singles Spherical 2 (Sathiyan Gnanasekaran vs Siu Hold Lam of Hong Kong, China) – Sathiyan misplaced 3-4 in an in depth battle
SAILING
11:05 AM: Males’s One Individual Dinghy – Laser – Race 01 (Vishnu Saravanan) Vishnu at 14th after Day 1
Adopted by Race 02
TABLE TENNIS
12:00 PM: Girls’s Singles Spherical 2 (Manika Batra vs Margaryta Pesotska of Ukraine) – Manika Batra beat Margaryta Pesotska 4-3
BOXING
1:30 PM: Girls’s Flyweight (48-51kg) – Spherical of 32 (Mary Kom vs Miguelina Hernandez Garcia of Dominican Republic) – Mary Kom beat Miguelina Hernandez Garcia 4-1
HOCKEY
3:00 PM: Males’s Pool A (India vs Australia) India misplaced 1-7 to Australia
BOXING
3:06 PM: Males’s Light-weight (57-63kg) – Spherical of 32 (Manish Kaushik vs Luke McCormack of Nice Britain) Manish Kaushik misplaced 1-4 to Luke McCormack
SWIMMING
3:32 PM: Girls’s 100m Backstroke – Warmth 1 (Maana Patel) Maana fails to qualify for semis after ending thirty ninth total
SWIMMING
4:26 PM: Males’s 100m Backstroke – Warmth 3 (Srihari Nataraj) Nataraj fails to succeed in semis after ending twenty seventh total



Supply hyperlink