October 3, 2022


The countdown has begun for the largest sporting extravaganza on this planet – Tokyo Olympics 2020. With lower than a month to go for the pandemic-postponed Summer season Video games in Tokyo, all of the taking part nations are desirous to ship their high athletes and fetch the largest prize on provide. With an goal to provide their best-ever medal haul, India may even be sending a powerful contingent of over 100 athletes for the second Video games working. A complete of 115 Indian athletes have certified for the Tokyo Olympics to date, which start on July 23.Additionally Learn – PV Sindhu to Be India’s Flagbearer For Commonwealth Video games 2022

Within the 2016 Rio Olympics, 117 Indian athletes had certified however couldn’t higher the medals haul from the 2012 London Video games, which stays India’s highest medal tally at a single Olympic Video games – six medals. Hopefully, that threshold may in all probability be crossed in Tokyo with fairly a couple of Indian athletes topping the world rating charts to offer ample hope for a medal-starved nation. The boys’s and girls’s hockey groups kind the largest fraction of the contingent, adopted by taking pictures and athletics. Additionally Learn – Neeraj Chopra Dominated Out of Commonwealth Video games 2022 Resulting from Damage

Right here’s a have a look at all of the athletes who’ve made certified for the Tokyo Olympics to date: Additionally Learn – Commonwealth Video games 2022: Indian Observe and Discipline Athlete Fails Dope Check- Report

Archery

Tarundeep Rai (Males’s Recurve)

Atanu Das (Males’s Recurve)

Pravin Jadhav (Males’s Recurve)

Deepika Kumari (Ladies’s Recurve)

Athletics

KT Irfan (Males’s 20km race strolling)

Sandeep Kumar (Males’s 20km race strolling)

Rahul Rohilla (Males’s 20km race strolling)

Bhawna Jat (Ladies’s 20km race strolling)

Priyanka Goswami (Ladies’s 20km race strolling)

Avinash Sable (Males’s 3000m steeplechase)

Murali Sreeshankar (Males’s lengthy bounce)

MP Jabir (Males’s 400m hurdles)

Neeraj Chopra (Males’s javelin throw)

Shivpal Singh (Males’s javelin throw)

Annu Rani (Ladies’s javelin throw)

Tajinderpal Singh Toor (Males’s shot put)

Dutee Chand (Ladies’s 100m and 200m)

Kamalpreet Kaur (Ladies’s discus throw)

Seema Punia (Ladies’s discus throw)

Muhammed Anas Yahiya (Males’s 4x400m relay)

Noah Nirmal Tom (Males’s 4x400m relay)

Amoj Jacob (Males’s 4x400m relay)

Arokia Rajiv (Males’s 4x400m relay)

Combined 4x400m Relay (Crew not introduced but)

Badminton

PV Sindhu (Ladies’s singles)

B Sai Praneeth (Males’s singles)

Satwiksairaj Rankireddy and Chirag Shetty (Males’s doubles)

Boxing

Vikas Krishan (Males’s 69kg)

Lovlina Borgohain (Ladies’s 69kg)

Ashish Kumar (Males’s 75kg)

Pooja Rani (Ladies’s 75kg)

Satish Kumar (Males’s 91kg)

Mary Kom (Ladies’s 51kg)

Amit Panghal (Males’s 52kg)

Manish Kaushik (Males’s 63kg)

Simranjit Kaur (Ladies’s 60kg)

Equestrian

Fouaad Mirza

Fencing

Bhavani Devi

Golf

Anirban Lahiri (Males’s occasion)

Udayan Mane (Males’s occasion)

Aditi Ashok (Ladies’s occasion)

Gymnastics

Pranati Nayak

Males’s Hockey Crew: Goalkeeper: PR Sreejesh Defenders: Harmanpreet Singh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Amit Rohidas, Birendra Lakra Midfielders: Hardik Singh, Manpreet Singh, Vivek Sagar Prasad, Nilakanta Sharma, Sumit Forwards: Shamsher Singh, Dilpreet Singh, Gurjant Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Mandeep Singh Standbys: Krishan Pathak (goalkeeper), Varun Kumar (defender) and Simranjit Singh (midfielder)

Ladies’s Hockey Crew: Goalkeeper: Savita Defenders: Deep Grace Ekka, Nikki Pradhan, Gurjit Kaur, Udita Midfielders: Nisha, Neha, Sushila Chanu Pukhrambam, Monika, Navjot Kaur, Salima Tete Forwards: Rani, Navneet Kaur, Lalremsiami, Vandana Katariya, Sharmila Devi Standby: E Rajani

Judo

Sushila Devi Likmabam (Ladies’s 48kg)

Rowing

Arjun Jat and Arvind Singh (Males’s light-weight double sculls)

Crusing

Nethra Kumanan (Laser Radial)

Vishnu Saravanan (Laser Customary)

KC Ganapathy and Varun Thakkar (49er)

Taking pictures

Anjum Moudgil (10m Ladies’s Air Rifle)

Apurvi Chandela (10m Ladies’s Air Rifle)

Divyansh Singh Panwar (10m Males’s Air Rifle)

Deepak Kumar (10m Males’s Air Rifle)

Tejaswini Sawant (50m Ladies’s Rifle 3 Place)

Sanjeev Rajput (50m Males’s Rifle 3 Place)

Aishwarya Pratap Singh Tomar (50m Males’s Rifle 3 Place)

Manu Bhaker (10m Ladies’s Air Pistol)

Yashaswini Singh Deswal (10m Ladies’s Air Pistol)

Saurabh Chaudhary (10m Males’s Air Pistol)

Abhishek Verma (10m Males’s Air Pistol)

Rahi Sarnobat (25m Ladies’s Pistol)

Elavenil Valarivan (10m Ladies’s Air Rifle)

Angad Veer Singh Bajwa (Males’s Skeet)

Mairaj Ahmad Khan (Males’s Skeet)

Swimming

Sajan Prakash

Srihari Nataraj

Maana Patel

Desk Tennis

Sharath Kamal

Sathiyan Gnanasekaran

Sutirtha Mukherjee

Manika Batra

Tennis

Sania Mirza and Ankita Raina (Ladies’s Doubles)

Weightlifting

Mirabai Chanu

Wrestling

Seema Bisla (Ladies’s Freestyle 50kg)

Vinesh Phogat (Ladies’s Freestyle 53kg)

Anshu Malik (Ladies’s Freestyle 57kg)

Sonam Malik (Ladies’s Freestyle 62kg)

Ravi Kumar Dahiya (Males’s Freestyle 57kg)

Bajrang Punia (Males’s Freestyle 65kg)

Deepak Punia (Males’s Freestyle 86kg)



Supply hyperlink