September 28, 2022


Tokyo Olympics 2021 Full Schedule, Match Timings in India: After being delayed by a 12 months, the thirty second version of the Olympic Video games is about to get underway subsequent week.

The opening ceremony of the Video games will happen on July 23 on the newly-built Nationwide Stadium in Tokyo whereas the closing ceremony will likely be held on August 8.

With a file whole of 119 athletes of their official contingent this time round, India have improved on their whole of 117 athletes within the 2016 Rio Olympics by two. Out of the 119 Indian athletes, 67 are male and 52 are feminine members.

The contingent, whose common age is 26.99 years, has a wide-range — skeet shooter Mairaj Ahmed Khan, 45, is the oldest among the many lot whereas 10m air rifle shooter Divyansh Singh Panwar, 18, is the youngest. The contingent has six 19-year-olds.

Archery

July 23: Males’s, Ladies’s Particular person Qualification Rounds, from 5:30 AM

July 24: Blended Crew Eliminations, Medal Matches — Atanu Das, Deepika Kumari, from 6 AM

July 26: Males’s Crew Eliminations, Medal Matches — Atanu Das, Pravin Jadhav, Tarundeep Rai, from 6 AM

July 27 to 30: Males’s and Ladies’s Particular person Eliminations, Medal Matches, TBD

Creative Gymnastics

July 25: Ladies’s Creative Gymnastics Qualification — Pranati Nayak, from 6:30 AM

July 29 to August 3: Ladies’s Creative Gymnastics All-Spherical and Occasions Last — Pranati Nayak, TBD

Athletics

Neeraj Chopra is touted as one in all India’s strongest bets for a medal in Tokyo. (File)

July 30: Males’s 3000m Steeplechase Heats — Avinash Sable, from 5:30 AM

July 30: Males’s 400m Hurdles Spherical 1 — MP Jabir, from 7:25 AM

July 30: Ladies’s 100m Spherical 1 — Dutee Chand, from 8:10 AM

July 30: Blended 4x400m Relay Spherical 1 — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan, from 4:30 PM

July 31: Ladies’s Discus Throw Qualification — Seema Punia, Kamalpreet Kaur, from 6 AM

July 31: Males’s Lengthy Bounce Qualification — M Sreeshankar, from 3:40 PM

July 31: Blended 4x400m Relay Last — Alex Antony, Sarthak Bhambri, Revathi Veeramani, Subha Venkatesan (if qualify), from 6:05 PM

July 31: Ladies’s 100m Semi-Last and Last — Dutee Chand (if qualifies), from 6:20 PM

August 2: Males’s Lengthy Bounce Last — M Sreeshankar (if qualifies), from 7:20 AM

August 2: Ladies’s 200m Spherical 1 — Dutee Chand, from 7:30 AM

August 2: Ladies’s Discus Throw Last — Seema Punia, Kamalpreet Kaur, from 5:30 PM

August 2: Males’s 3000m Steeplechase Last — Avinash Sable (if qualifies), from 5:45 PM

August 3: Ladies’s Javelin Throw Qualification — Annu Rani, from 5:50 AM

August 3: Males’s 400m Hurdles Last — MP Jabir (if qualifies), from 8:50 AM

August 3: Males’s Shot Put Qualification — Tajinder Singh Toor, from 3:45 PM

August 3: Ladies’s 200m Last — Dutee Chand (if qualifies), from 6:20 PM

August 4: Males’s Javelin Throw Qualification — Neeraj Chopra, Shivpal Singh, from 5:35 AM

August 5: Males’s 20km Race Stroll Last — KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul, from 1 PM

August 6: Males’s 50km Race Stroll Last —Gurpreet Singh, from 2 AM

August 6: Ladies’s 20km Race Stroll Last — Bhawna Jat, Priyanka, from 1 PM

August 6: Males’s 4x400m Relay Spherical 1 — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya, from 4:55 PM

August 6: Ladies’s Javelin Throw Last — Annu Rani (if qualifies), from 5:20 PM

August 7: Males’s Javelin Throw Last — Neeraj Chopra, Shivpal Singh (if qualifies), from 4:30 PM

August 7: Males’s 4×400 m Relay Last — Amoj Jacob, P Naganathan, Arokia Rajiv, Noah Nirmal Tom, Muhammed Anas Yahiya (if qualify), from 6:20 PM

Badminton

PV Sindhu surprised the world along with her silver medal successful feat in 2016. (File)

July 24: Males’s Doubles Group Stage — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Lee Yang/Wang Chi-Lin, from 12:20 PM

July 24: Males’s Singles Group Stage — Sai Praneeth vs Zilberman Misha, from 1 PM

July 25: Ladies’s Singles Group Stage — PV Sindhu vs Polikarpova Ksenia, from 6:40 AM

July 26 to 29: All occasions (Group Stage Matches) — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty, from 5:30 AM

July 26 to 29: Males’s Doubles Quarter-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5:30 AM

July 30: Males’s Singles, Ladies’s Singles Spherical of 16 — Sai Praneeth, PV Sindhu (if qualify), from 5:30 AM

July 31: Males’s Doubles Semi-Finals — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5:30 AM

July 31: Ladies’s Singles Quarter-Finals — PV Sindhu (if qualifies), from 2:30 AM

August 1: Males’s Singles Quarter-Finals — Sai Praneeth (if qualifies), from 9:30 AM

August 1: Males’s Doubles Bronze Medal Match — Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 5 PM

August 2: Males’s Singles Semi-Last, Ladies’s Singles Last, Males’s Doubles Gold Medal Matches — PV Sindhu, Sai Praneeth, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty (if qualify), from 9:30 AM

August 2: Males’s Singles Finals — Sai Praneeth (if qualifies), from 5:30 PM

Boxing

Mary Kom, the six-time world champion, will likely be one of many flag-bearers within the opening ceremony. (File)

July 24: Males’s Welterweight Spherical of 32 — Vikas Krishan, from 3:50 PM

July 25: Ladies’s Flyweight Spherical of 32 — Mary Kom, from 1:30 PM

July 25: Males’s Light-weight Spherical of 32 — Manish Kaushik, from 3 PM

July 26: Males’s Middleweight Spherical of 32 — Ashish Kumar, from 3:00 PM

July 27: Ladies’s Welterweight Spherical of 16 — Lovlina Borgohain, from 11:50 AM

July 28: Ladies’s Middleweight Spherical of 16 — Pooja Rani, from 2:30 PM

July 29: Males’s Tremendous Heavyweight Spherical of 16 — Satish Kumar, from 8:45 AM

July 30: Ladies’s Light-weight Spherical of 16 — Simranjit Kaur, from 7:30 AM

July 31: Males’s Flyweight Spherical of 16 — Amit Panghal, from 7:30 AM

All Spherical of 16, Last Rounds and Medal Matches will likely be up to date accordingly.

Equestrian

July 30: Eventing Particular person Qualifier (Dressage Particular person Session 1 & 2) — Fouaad Mirza, from 5 AM

Fencing

July 26: Ladies’s Sabre Particular person Desk of 64 — CA Bhavani Devi, from 5:30 AM

July 26: Ladies’s Sabre Particular person Subsequent Rounds and Medal Matches — CA Bhavani Devi (if qualifies), from 6:25 AM

Golf

July 29: Males’s Particular person Strokeplay Spherical 1 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

July 30: Males’s Particular person Strokeplay Spherical 2 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

July 31: Males’s Particular person Strokeplay Spherical 3 — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

August 1: Males’s Particular person Strokeplay Medal Spherical — Anirban Lahiri, Udayan Mane, from 4 AM

August 4: Ladies’s Particular person Strokeplay Spherical 1 — Aditi Ashok, from 4 AM

August 5: Ladies’s Particular person Strokeplay Spherical 2 — Aditi Ashok, from 4 AM

August 6: Ladies’s Particular person Strokeplay Spherical 3 — Aditi Ashok, from 4 AM

August 7: Ladies’s Particular person Strokeplay Medal Spherical — Aditi Ashok, from 4 AM

Hockey

Indian Hockey team The 16-member nationwide males’s hockey group will likely be led by Manpreet Singh. (File)

July 24: Males’s Pool A — India vs New Zealand, 6:30 AM

July 24: Ladies’s Pool A — India vs Netherlands, 5:15 PM

July 25: Males’s Pool A — India vs Australia, 3 PM

July 26: Ladies’s Pool A — India vs Germany, 5:45 PM

July 27: Males’s Pool A — India vs Spain, 6:30 AM

July 28: Ladies’s Pool A — India vs Nice Britain, 6:30 AM

July 29: Males’s Pool A — India vs Argentina, 6 AM

July 30: Ladies’s Pool A — India vs Eire, 8:15 AM

July 30: Males’s Pool A — India vs Japan, 3 PM

July 31: Ladies’s Pool A — India vs South Africa, 8:45 AM

August 1: Males’s Quarter-Last — if qualify, from 6 AM

August 2: Ladies’s Quarter-Last — if qualify, from 6 AM

August 3: Males’s Semi-Last — if qualify, from 7 AM

August 4: Ladies’s Semi-Last — if qualify, from 7 AM

August 5: Males’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and three:30 PM

August 6: Ladies’s Medal Matches — if qualify, from 7 AM and three:30 PM

Judo

July 24: Ladies’s 48kg Spherical of 32, Successive Rounds — Sushila Devi Likmabam, from 7:30 AM

July 25: Ladies’s 48kg Medal Matches — Sushila Devi Likmabam (if qualifies), TBD

Capturing

Manu Bhaker and Saurabh Chaudhary will compete within the 10m Air Pistol Blended Crew Occasion. (File)

July 24: Ladies’s 10m Air Rifle Qualification — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela, from 5 AM

July 24: Males’s 10m Air Pistol Qualification — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma, from 9:30 AM

July 24: Ladies’s 10m Air Rifle Last — Elavenil Valarivan, Apurvi Chandela (if qualify), from 10:15 AM

July 24: Males’s 10m Air Pistol Last — Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma (if qualify), from 12 PM

July 25: Ladies’s 10m Air Pistol Qualification — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM

July 25: Skeet Males’s Qualification Day 1 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6 AM

July 25: Ladies’s 10m Air Pistol Last — Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal (if qualify), from 7:45 AM

July 25: Males’s 10m Air Rifle Qualification — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar, from 9:30 AM

July 25: Males’s 10m Air Rifle Last — Deepak Kumar, Divyansh Singh Panwar (if qualify), from 12 PM

July 25: Skeet Males’s Qualification Day 2 — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 6:30 AM

July 25: Skeet Males’s Last — Angad Vir Singh Bajwa, Mairaj Ahmed Khan, from 12:10 PM

July 26: 10m Air Pistol Blended Crew Qualification — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 5:30 AM

July 26: 10m Air Pistol Blended Crew Bronze and Gold Medal Matches — Saurabh Chaudhary/Manu Bhaker, Abhishek Verma/Yashaswini Singh Deswal, from 7:30 AM

July 26: 10m Air Rifle Blended Crew Qualification — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil, from 9:45 AM

July 26: 10m Air Rifle Blended Crew Bronze and Gold Medal Matches — Divyansh Singh Panwar/Elavenil Valarivan, Deepak Kumar/Anjum Moudgil (if qualify), from 11:45 AM

July 29: Ladies’s 25m Pistol Qualification Precision — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM

July 30: Ladies’s 25m Pistol Qualification Speedy — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat, from 5:30 AM

July 30: Ladies’s 25m Pistol Last — Manu Bhaker, Rahi Sarnobat (if qualify), from 10:20 AM

July 31: Ladies’s 50m Rifle 3 Place Qualification — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant, from 8:30 AM

July 31: Ladies’s 50m Rifle 3 Place Last — Anjum Moudgil, Tejaswini Sawant (if qualify), from 1:30 PM

August 2: Males’s 50m Rifle 3 Place Qualification — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar, from 7 AM

August 2: Males’s 50m Rifle 3 Place Last — Sanjeev Rajput, Aishwary Pratap Singh Tomar (if qualify), from 1:10 PM

Swimming

Sajan Prakash poses together with his medals on the Sette Colli Trophy, Rome. (File)

July 25: Males’s 100m Backstroke Heats — Srihari Nataraj, from 3:30 PM

July 25: Ladies’s 100m Backstroke Heats — Maana Patel, from 3:30 PM

July 25: Males’s 200m Freestyle Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM

July 26: Males’s 200m Butterfly Heats — Sajan Prakash, from 3:30 PM

July 29: Males’s 100m Butterfly Heats — Sajan Prakash, from 4:10 PM

Desk Tennis

July 24 to 27: Males’s and Ladies’s Singles Spherical 1, 2 and three — G Sathiyan, Sharath Kamal, Manika Batra, Sutirtha Mukherjee, from 5:30 AM

July 24: Blended Doubles Spherical of 16 — Sharath Kamal/Manika Batra, from 7:45 AM

July 25: Blended Doubles Quarter-Last and Semi-Last — Sharath Kamal/Manika Batra, from 6:30 AM

July 26: Blended Doubles Medal Matches — Sharath Kamal/Manika Batra, from 5:30 PM

July 29: Ladies’s Singles Medal Matches — Manika Batra, Sutirtha Mukherjee (if qualify), from 5:30 PM

July 30: Males’s Singles Medal Matches — G Sathiyan, Sharath Kamal (if qualify), from 5:30 PM

Tennis

July 24 to August 1: Ladies’s Doubles — Sania Mirza, Ankita Raina, TBD

Weightlifting

July 24: Ladies’s 49kg Medal Spherical — Mirabai Chanu, from 10:20 AM

Wrestling

Vinesh Phogat is the world primary in ladies’s 53kg class. (File)

August 3: Ladies’s Freestyle 62kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Sonam Malik, from 8 AM

August 3: Ladies’s Freestyle 62kg Semi-Last — Sonam Malik (if qualifies), later within the day

August 4: Ladies’s Freestyle 62kg Repechages — Sonam Malik (if qualifies), from 7:30 AM

August 4: Ladies’s Freestyle 62kg Medal Matches — Sonam Malik (if qualifies), later within the day

August 4: Ladies’s Freestyle 57kg Spherical of 16 and Quater-Finals — Anshu Malik, from 8 AM

August 4: Ladies’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Anshu Malik (if qualifies), later within the day

August 4: Males’s Freestyle 57kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Ravi Kumar Dahiya, from 8 AM

August 4: Males’s Freestyle 57kg Semi-Finals — Ravi Kumar Dahiya (if qualifies), later within the day

August 4: Males’s Freestyle 86kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Deepak Punia, from 8 AM

August 4: Males’s Freestyle 86kg Semi-Finals — Deepak Punia (if qualifies), later within the day

August 5: Ladies’s Freestyle 57kg Last, Males’s Freestyle 57kg and Males’s Freestyle 86kg Repechages and Medal Matches — Anshu Malik, Ravi Kumar Dahiya, Deepak Punia, from 7:30 AM

August 5: Ladies’s Freestyle 53kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Vinesh Phogat, from 8 AM

August 5: Ladies’s Freestyle 53kg Semi-Finals — Vinesh Phogat (if qualifies), later within the day

August 6: Ladies’s Freestyle 53kg Repechages — Vinesh Phogat (if qualifies), from 7:30 AM

August 6: Ladies’s Freestyle 53kg Medal Matches — Vinesh Phogat (if qualifies), later within the day

August 6: Males’s Freestyle 65kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Bajrang Punia, from 8 AM

August 6: Males’s Freestyle 65kg Semi-Finals — Bajrang Punia (if qualifies), later within the day

August 6: Ladies’s Freestyle 50kg Spherical of 16 and Quarter-Finals — Seema Bisla, from 8 AM

August 6: Ladies’s Freestyle 50kg Semi-Last — Seema Bisla (if qualifies), later within the day

August 7: Males’s Freestyle 65kg Repechage and Medal Matches — Bajrang Punia (if qualifies), from 7:30 AM and later within the day

August 7: Ladies’s Freestyle 50kg Repechage and Medal Matches — Seema Bisla (if qualifies), from 7:30 AM and later within the day

LIVE STREAMING DETAILS

Sony TEN 1 HD/SD, Sony TEN 2 HD/SD will stay broadcast the Tokyo Olympics with English commentary. Alternatively, Sony TEN 3 HD/SD will stay broadcast with Hindi commentary. Doordarshan Community will even do the identical in India.



Supply hyperlink